Kuvagalleria
Point 65 XP18 retkikajakki
Myydään
1 500 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Nopea ja ketterä ruotsalaisvalmisteinen retkiohjus. Harvoin tarjolla oleva erikoisuus. Runkotyypiltään "FSK" merikajakki, eli Fast Sea Kayak.
XP18 on erittäin hyvä retkikajakki. Kiitos onnistuneen ohjaamon sitä pystyy melomaan tehokkaalla jalkatyöllä polvet yhdessä. Reisituet ovat kuitenkin lähellä, jos tukea tarvitsee. XP18:ssa on sekä peräsin että säätöevä. Miedoissa keleissä pelkkä evä riittää. XP18 ohjautuu erittäin helposti kallistuksilla. Vahvassa taka-aallossa ja kovassa tuulessa peräsin tulee tarpeeseen. Kajakki on hyvin vakaa, tukeva ja turvallinen, eikä ole kiikkerä. Sopii hyvin myös aloittelijoille tai tasapainostaan epävarmoillekin.
XP18 on 549 cm pitkä 54 cm leveä. Paino ehkä noin 27 kg.
Netissä on paljon erilaisia arvosteluita tästä kajakkimallista. Osassa kirjoituksissa kehujen lisäksi harmitellaan, että omistaja ei ehtinyt hankkia itselleen kuin yhden kappaleen tätä herkkua ennen kuin tuotanto loppui. Nyt tässä olisi yksi harvinaisuus tarjolla, näitä ei liiku myynnissä joka vuosi.
Rungon toisen puolen punainen väri on haalistunut auringossa (edellisen omistajan mökillä). Alkuperäinen selkätuki on repale, mutta uusi tehtaalta tilattu tuki on asennusta vaille valmis. Peräsimen uusi jousikuminauha on myös asentamatta. Muuten peräsin ja evä toimivat. Luukkujen kannet ovat uudenväärtit, samoin kansiköydet. Ja kajakki on kokonaisuutena jämäkkää tekoa. Laadukas kansikompassi, vesitiiviit neopreeniset sokko- ja aukkopeite kuuluvat hintaan. Luovun tästä tilan- ja ajanpuutteen takia.
Kajakkia voi käydä katsomassa ja helposti koemelomassa tai -istumassa Vuosaaressa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 6.11.2026 klo 11.50 ・ Ilmoituksen tunnus: 17960229
