Kuvagalleria
Atlas The Vintage Melody (by Rinton Music Products)
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Kitaran tyyppi: Sähkökitarat
Vähän erikoisempaa herkkua tarjolle. Thaimaalainen käsityönä tehty tele-mukaelma. Onko tää nyt sit se semmonen "supertele".
Kovin paljoa en netistä tietoa onnistunut poimimaan, sen verran tuntematon tekijä kyseessä. Jos joku tietää paremmin, niin saa korjata sanomisiani!
Specsit:
- body (oletetusti) leppää
- kaula ja otelauta vaahteraa, radius 12"
- 25" skaala
- luusatula
- nauhavälejä 22
- lukkiutuvat Wilkinsonin virittimet
- Wilkinson 2-piste tremolo
- HSH-mikitys, kitaranvalmistajan käsinkäämityt R-Supersonic mikit (todella kuumat, humppareille puolitusmahdollisuus nostopotikalla)
Kitarassa on kaikinpuolin laadukkaat osat ja työnjälki on hintaansa nähden erinomaista. Näitä ei ilmeisesti enää myöskään valmisteta (kitaraseppä eläköitynyt), niin kannattaa tästä napata itselleen palanen thaimaalaista kitarahistoriaa!
Ainut mainittava (allekirjoittaneen toimesta tullut) dingi on otelaudassa 19. nauhavälillä. Kaulaa joskus irroittaessani ja takaisin ruuvatessani taisin liian rajusti käyttää meisseliä, kun ruuvi tuli hiukan otelaudasta läpi. Ei sinällään ole haitannut soittoa, ellei nyt sitten tuolta kys. nauhaväliltä tykkää tehä bendejä E- tai B-kieleltä. Muutoin nauhaväliltä normaalisti painettaessa (tai muualtakaan otelaudalta) ei ole vaikuttanut soittamiseen tai sointiin mitenkään. Hinnassa kuitenkin huomioitu.
Muutoin kitara on hyvässä iskussa ja soittovalmiina. Nauhanpäitä saisi ehkä pyöristää, mutta ei ne sormia ole verille repiny. Testaamaan saa tulla kerrostalovolyymeillä, tai sovittaessa vaikka treenikselle. Lähetyskin voidaan mahdollistaa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.5.2025 klo 11.11 ・ Ilmoituksen tunnus: 24158169