Kuvagalleria
Kunin Vladimir: Valuuttatyttö
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
KIRJA JOSTA TULI NEUVOSTOLIITOSSA YHDESSÄ YÖSSÄ SENSAATIO!
Valuuttatyttö kertoo Tanjasta, nuoresta, älykkäästä ja voimakastahtoisesta sairaanhoitajasta, joka on myös turisteihin ja liikemiehiin erikoistunut prostituoitu.
Tanja elää moraalisesti ristiriitaisessa tilanteessa; toisaalta hän haluaa itselleen henkilökohtaista arvostusta ympäristöltään, toisaalta makeaa elämää, rahaa ja tavaroita.
Työtoverit pitävät häntä onnentyttönä kun eräs hänen asiakkaistaan, ruotsalainen liikemies, pyytää häntä vaimokseen.
Mahdollisuudet parempaan elämään ovat siis olemassa.
Kirjoittaessaan Valuuttatyttöä Kunin tutki tarkkaan tarinansa tapahtumaympäristön.
Hän sai apua ja neuvoja ennen kaikkia itse tytöiltä, jotka totesivat, että kirjailija Kunin ei tuominnut heitä vaan halusi ymmärtää heidän vaikuttimiaan.
Tämä takasi kirjailijalle pääsyn yksityisalueelle, joka oli kielletty ulkopuolisilta tarkkailijoilta ja asiakkailta.
Romaanin julkaiseminen Neuvostoliitossa herätti ristiriitaisia arvosteluja.
Valuuttatyttöä sanottiin mm. prostituution mainosesitteeksi.
Komsomolskaja Pravdan haastattelussa Kunin puolustautui sanomalla, että hän ei halunnut asettaa teoksessaan prostituutiota kokeilleita huonoon valoon vaan kertoa ilmiöstä, josta Neuvostoliitossa oli visusti vaiettu vuosikaudet.
Hänen mukaansa "ankarat" lukijat eivät halua uskoa, että prostitupitujen "makea elämä" vaatii toki veronsa: joskus se on rujoutunut itsetunto, joskus vankila tai kuolema.
Gummerus 1990, 1p, 180 sivua.
Kovakantinen + kansipaperit.
Postituskulut 6,90 euroa. Yhdistelen postikuluja.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 17.5.2025 klo 7.14 ・ Ilmoituksen tunnus: 270162