Kuvagalleria
Upseerin Käsikirja vuodelta 1937
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 3,80 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Upseerin Käsikirja on vuonna 1937 julkaistu kirja, joka sisältää kattavan oppaan upseerien tehtäviin ja velvollisuuksiin. Kirja on suunnattu sotilasalan ammattilaisille ja tarjoaa yksityiskohtaista tietoa sotilasstrategioista, johtamisesta ja taktiikoista. Tätä kirjaa nuoret upseerit olivat lukeneet ennen talvisotaa, jatkosotaa ja Lapin sotaa.
Hyvä lahjakirja esimerkiksi tuoreelle kadetille tai reserviupseerikoulusta valmistuvalle tai sotatieteitä opiskelevalle.
Toimittajat everstiluutnantit Harald Roos ja Torvald Ekman, joista tuli myöhemmin kenraaleja, sekä kapteeni Sulo Susi, josta tuli everstiluutnantti. Roos oli myöhemmin Rautatiehallituksen pääjohtaja.
Kovakantinen (taipuu hieman). Otava, 1937. Kuvissa sisällysluettelosta vain kolme ensimmäistä sivua.
Nouto Espoon Niittykummusta tai lähetys kuluja vastaan.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 22.6.2026 klo 10.36 ・ Ilmoituksen tunnus: 27417274



