Kuvagalleria
Syötävät pähkinät omasta puusta Jalopähkinän isoja ja pieniä taimia
Myydään
5 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Uusi
Loppukesä ja syksy on parasta monivuotisten kasvien istutusaikaa. Maa on lämmin, juurtuminen ripeää, kasteluhuolet vähentyvät. Ruukkutaimia eli astiataimia voi kyllä istuttaa aina kun maahan saa kaivettua kuopan: keväällä, kesällä, syksyllä - joskus joulukuussakin!
Jalopähkinöitä kasvaa mm. Oulussa, ei tarvii ootella ilmaston lämpenemistä.
Noin 4-vuotias amerikanjalopähkinästä kasvatettu puu 50 e. Kotimaista alkuperää II-vyöhykkeeltä. Kasvanut ja talvehtinut Päijät-Hämeessä ulkona koko ikänsä. Istutettu ruukkuun toukokuun lopussa 2025. Ruukkuineen kokonaispituus on kaksi metriä. Autan pakkaamisessa ja lastaamisessa. Voi olla risteymä, siementen keräyspaikassa on muitakin jalopähkinöitä. Lehtiarpi viittaa amerikanjalopähkinään. Voipähkinä, butternut, Juglans cinerea.
Myös muita kokoja myynnissä.
120 cm korkea taimi 40e.
n. 80 cm korkea taimi 20 e.
Tämänvuotisia 30-senttisiä taimia 5e.
Nämä pienet ovat pähkinän muodon perusteella idän/mantsurian/japanin/herttajp. Pienempien 15-v. emopuu nähtävillä pihassani, koko n 8 x8x8 m), alkoi tehdä pähkinöitä noin 10-vuotiaana.
Nouto Vuolenkoski. Pienet lähetettävissä. Alle metriset, ennalta tilatut taimet kulkeutuvat Heinola su 24.8., Mikkeli 30.8., Hämeenlinna pe 5.9.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 23.8.2025 klo 17.14 ・ Ilmoituksen tunnus: 27537454