Kuvagalleria
Kärcher kuivajääpuhalluslaitteisto
Myydään
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Myydään uutta vastaava (3h) koekäytetty markkinoiden monikäyttöisin kuivajääpuhalluskone.
Kone on hyvin monikäyttöinen, meillä sillä on puhallettu auton osia entisöinnin yhteydessä. Nyt käyttö on kuitenkin niin vähäistä, ettei ole järkevää pitää näin kallista konetta ”seisomassa”.
Joutaa siis eteenpäin sellaiselle kenellä on enemmän käyttöä. Kyseiselle koneelle on myös mahdollista hakea Siemens Leasing sopimusta.
Pakettiin kuuluu uusi kuivajääkone, käytetty, huollettu ja tarkastettu kompressori Hydrovane / Cura HV75, sekä uuttavastaava Mattei-kuivain. Kompressorissa Tähti kolmio käynnistin, 32A pistotulppa, vaatii 25A sulakkeet. Kompuran käyttötunnit noin 1000h, huollon ja tarkastuksen jälkeen 3h.
Tämän mallin ehdoton plussa on se, että kone tekee itse jään hiilidioksidista. Eli on käyttövalmis aina tarvittaessa, kunhan pullossa on ainetta. Ei siis tarvetta tilata tai säilöä pellettejä erikseen. Kuitenkaan mihinkään isoon ruosteenpoistoon tai alustamassan puhaltamiseen tämä laite ei välttämättä ole ihanteellinen. Ihanteelliset käyttökohteet ovat autojen ja moottoripyörien detailing, sekä konepajat esim. kansien ja venttiilien putsaukset ja carbon cleanit, sellaiset paikat jossa ei voida käyttää vettä tai muita menetelmiä josta jää aineosia. Meillä on mm. puhallettu alustan osia, jarrusatuloita, tukivarsia jne. Alla videoita.
Kärcher:
”IB 10/15 L2P on tekninen mullistus, joka mahdollistaa kuivajääpuhalluksen soveltamisen aivan uudenlaisissa käyttöympäristöissä. Uudessa Advanced-mallissa on oma lämmönvaihdin, suurempi paineensäädin ja 4 mm puhallussuutin, jotka mahdollistavat suuremman jääntuoton ja jopa kaksinkertaisen puhdistustehon. Kuivajääpuhalluksen erinomaista puhdistustehoa voidaan hyödyntää nopeasti ja vaivattomasti, ilman pitkiä esivalmisteluja. Laite tuottaa itse puhdistuksessa tarvittavat jääpelletit suoraan nestemäisestä hiilidioksidista. Menetelmän ansiosta kuivajääpuhallusta voidaan soveltaa myös pienemmissä puhdistuskohteissa ja töissä, jotka edellyttävät nopeaa reagointia ja laitteiden helppoa liikuteltavuutta. Laite on investointikustannuksiltaan tavallisia kuivajääpuhaltimia edullisempi ja sopii siten aivan uudenlaisiin käyttökohteisiin aina autokorjaamoista pienten muottien ja sähkölaitteiden puhdistamiseen. Ratkaisun edut korostuvat käytössä, jossa tarve on satunnaisempaa ja vaihtelee esimerkiksi tuotantovolyymin tai asiakasmäärän mukaan. IB 10/15 L2P voidaan kytkeä paineilmaverkkoon tai erilliseen paineilmakompressoriin. Kompressorin kokoluokka vaikuttaa puhdistustehoon. Kärcher opastaa sopivien hiilidioksidipullojen hankinnassa. Käytetyimmät pullokoot ovat 20 ja 37,5 kiloa.”
Kuivajääkoneella on Kärcherin myöntämä 10 vuoden takuu alkaen 8/2024, eli voimassa 8/2034.
Vastaavan koneen ovh on 17.200e alv 0%, joka ei sisällä kompressoria.
Käyttöön soveltuvan kompressorin minimivaatimus 7.5kW, 8bar / 900L-> uuden ovh alk.6000e alv 0%
Paineilman kuivain noin 1000e.
Siispä paketin uushankintahinta: noin 30.000e verollisena.
Tämän paketti myydään tarpeettomana ihan merkittävällä alennuksella, alv vähennyskelpoinen.
Yritysostajan on mahdollista hakea Siemens Leasing sopimusta. Kysythän tästä lisätietoja.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.8.2025 klo 12.00 ・ Ilmoituksen tunnus: 29373705