
Kuvagalleria
Jari Saario : Soutaja
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Mies joka kesytti raivoavan valtameren ja sisällään riehuvat demonit.
Helsinkiläinen palomies Jari Saario souti vuonna 2023 yksin Atlantin yli ja takaisin. Paluumatkaan kului yli neljä kuukautta, ja se oli sekä fyysisesti että henkisesti äärimmäisen haastava. Uskomattomalla suorituksellaan Saario nousi koko kansan suosikiksi.
Saarion elämäntarinaan mahtuu paljon muutakin kuin onnistumisia ja menestystä. Soutaja-kirja kertoo tarinan Rauman työläiskaupunginosassa, väkivaltaisessa ja alkoholinhuuruisessa kodissa kasvaneesta pojasta, joka joutui jo päiväkoti-ikäisenä ottamaan vastuun itsestään ja jonka elämä oli lähellä päättyä aivan liian varhain. Lapsena syttynyt rakkaus mereen auttoi Saariota sinnittelemään myös Pohjois-Atlantin myrkyissä, vaikka soutu-urakan huippuhetkien rinnalle mahtui niin petettyjä lupauksia kuin huijausyrityksiä. Soutaja paljastaa Saarion hurjimmat hetket Atlantilla psykoosista jatkuvaan hypotermiaan. Se kuvaa, millainen mies urakkaan ryhtyi ja millainen mies soudulta lopulta palasi.
Hyväkuntoinen kovakantinen kirja kansipaperein.
WSOY 2024.
(A-3)
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 23.10.2025 klo 22.14 ・ Ilmoituksen tunnus: 32172481
