
Kuvagalleria
Ihmisen vahvuuksien psykologia
Myydään
Tuotteen kuvaus
Myydään siisti ja hyväkuntoinen kovakantinen psykologiakirja:
Toim. Lisa G. Aspinwall, Ursula M. Staudinger:
Ihmisen vahvuuksien psykologia
Julkaistu 2006
- Minkälaiset vahvuudet auttavat ihmisiä sopeutumaan nopeasti
muutuvaan maailmaan? Miten nită voisi tukea? Millaisia polittisia ja moraalisia kysymyksiä liittyy ihmisen vahvuuksien korostamiseen? Mitä on terapia, joka perustuu ihmisen omien vahvuuksien tukemiseen?
Kysymyksiin avautuu näkökulmia 23 asiantuntija-artikkelin kokoelmasta. Artikeleissa käydään läpi vahvuuksia korostavaa ihmiskuvaa ja sitä, miten tällainen lähtökohta on muokannut ja
voisi edelleen muokata psykologian perusasetelmaa. Teos tarjoaa laajan katsauksen myös uusimpaan ihmisen vahvuuksiin liittyvään empiriseen tutkimukseen.
Kirjoittajat ovat omien erikoisalueidensa johtavia tutkijoita,
jotka visioivat laajoin kaarin positiivisen psykologian mahdollisuuksia muuan muassa kehittymisen, tunteiden, organisaatioiden muutosten, sukupuoliroolien, älykkyyden ja terveyden tutkimuksessa sekä terapiassa ja ongelmien ennaltaehkäisyssä.
Kokoelma tarjoaa kriitisen analyysin sitä, mitä ihmisen vahvuudet ovat ja miten niitä voi tukia ja tukea.Se sopii opiskelijoille, opettajille ja tutkijoille kaikilla akateemisen ja sovelletun
psykologian tasoilla. Sen lukemalla saa nopeasti monipuolisen kuvan siitä, mitä positivinen psykologia tarkoittaa ja mikä on sen nykyinen asema ihmistieteissä.
20 + postikulut 6,90
Postikuluja yhdistellään kaikista ilmoituksistani
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 19.12.2025 klo 20.18 ・ Ilmoituksen tunnus: 34726386





