Kuvagalleria
Wharfedale Emerald EM-97 MKIV lattiakaiuttimet (musta)
Myydään
450 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Toinen omistaja myy. Ollut taloudessamme viimeiset 12 vuotta.
Harvoin myynnissä mustana ja satumaisen harvoin tässä kunnossa. Pinnat lähes virheettömät. Pinnat puuviilua, ei melamiinia.
Nämä ovat viimeisen sukupolven versiot, eli neljäs revisio (MKIV)
Alkuperäiset kaiutinpiikit tallessa lukitusmuttereineen.
Hyvin kyvykäs kaiutin monenlaiseen musiikkiin, loistaa keskiäänen detaljeissa ja basson toiston ulottuvuus vähintäänkin yllättävä.
Toisto ulottuu helposti 30hz asti nykyisessä kuuntelutilassa ja sen jälkeen vaimennuksella 27hz vaikka näissä on vain 6,5" elementit. Eivät siis välttämättä tarvitse subbaria seurakseen, sillä näistä saa oikeasti bassorummun kuuluviin. (Huom. Vahvistinteho oltava riittävä)
Diskantti vanhemmille brittikaiuttimille ominaisesti kelvollinen, en haukkuisi välttämättä tunkkaiseksi, mutta melkoisen vaimea. Itse olen nostanut vahvistimelta muutaman desibelin plussalle ja on ollut ok. Eräs hifi-asiantuntija ehdotti, että jakosuotimissa saattaisi olla huollettavaa, jollei vaimeus kuulu kaiuttimen luonteeseen.
Mahdollisuus testata kaupoilla valitsemallaan musiikilla Spotifyn valikoimasta jos tarpeen.
Ostettavissa 50€ lisähinnalla saman sarjan keskikaiutin (MKIV) kirsikanvärisellä viilulla.
Jos haluaa 5 kaiutinta perus monikanavaääniä varten, löytyy myös EM-91 (MKIV) hyllykaiuttimet kirsikan värisenä. Nämä saa mukaan edeltävään settiin 150€ hintaan. Sama kaiutin kuin EM-97, mutta matalampi kotelo ja ilman alempaa bassoelementtiä.
Pakettina siis 650€.
HUOM. Keskikaiutin ja takakaiuttimet eivät ole erikseen myytävänä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 31.1.2026 klo 12.21 ・ Ilmoituksen tunnus: 34783984