Kuvagalleria
Iittala Aalto maljakko 160mm ULTRAMARIININSININEN
Myydään
150 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Iittala
Tämä Aalto-maljakko kuuluu Iittalan Suomi 100 -kokoelmaan, jonka tuotteilla on erityinen ultramariinin sininen värisävy. Maamme satavuotiasta itsenäisyyttä juhlistavat lasiesineet ovat saatavilla vain vuoden 2017 ajan.
Aalto-maljakko oli Alvar Aallon voittoisa kilpailutyö Karhula-Iittalan lasitehtaiden järjestämässä suunnittelukilpailussa vuonna 1936. Vuotta myöhemmin se esiteltiin useassa koossa ja värissä Pariisin maailmannäyttelyssä ja liitettiin osaksi ylellisen Savoy-ravintolan sisustusta. Vaasin alkuperäistä luonnossarjaa Alvar Aalto kutsui nimellä Eskimoerindens skinnbuxa (Eskimonaisen nahkahousut).
Iittalan Aalto-maljakko tunnetaan suomalaisen designin ja lasitaiteen klassikkona, joka kiehtoo orgaanisella ja monitulkintaisella muodollaan. Alvar Aalto toivoi maljakko-sarjalleen luovia käyttötapoja ja ehdotti niitä muun muassa tarjottimiksi, hedelmävadeiksi ja kaktuspuutarhoiksi. Mikä on oman Aaltosi funktio?
Pohjassa pieni särö, pitää kuitenkin veden sisällä. Huomioitu hinnassa!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 31.1.2026 klo 15.51 ・ Ilmoituksen tunnus: 35052433