Kuvagalleria
(1/2)
Invertteri 3000W 12V-230V C-Power
Myydään375 €
Kuvaus
INVERTTERI 3000W 12V-230V GENIUS POWERGenius Power -invertterillä saa kodinkoneet toimimaan retkioloissakin! Invertteri muuntaa ajoneuvoakun tasajännitteen 230voltin vaihtojännitteeksi. Se mahdollistaa erilaisten laitteiden (televisio, tietokone, kotitalouskoneet) käytön mm. autoissa, veneissä, asuntovaunuissa ja mökillä.Invertterillä pystyy täydentämään myös aurinkosähköjärjestelmän monipuolisemmaksi. Genius Power invertereiden hyötysuhde on täydellä kuormalla yli 90%. Laitteesta löytyy suojaukset ali- ja ylijännitettä, oikosulkua, sekä ylikuumenemista vastaan. Genius Power invertterit ovatkin vakaita ja turvallisia käyttää.
Sisäinen tuuletinLowBatt-hälytys ja -katkaisu Ylikuumenemis- , ylikuormitus- ja sisäänmenon oikosulkusuojaukset Jatkuva teho 3000WMaksimiteho 6000WJännite 230V 50HzMitat 395 x 236 x 92mmPaino 4,4 kg
KytkennätKytke punainen johto (+) akun + navasta invertterin punaiseen (+) liitäntään. Kytke musta johto (-) akun - navasta invertterin mustaan (-) liitäntään. (150W mallissa virta otetaan vain savukkeensytytinpistorasiasta). Virtajohtojen tulee olla alle 2m pitkiä.
KäyttöInvertteri on aina käynnistettävä ennen siihen yhdistettävää laitetta. Jos kuulet äänimerkin käynnistyksen aikana, on tämä merkki siitä, että akun jännitetaso on liian matala ja invertteri sulkeutuu muutaman minuutin sisällä. Käynnistä ensin invertteri... ja sitten käytettävä laite
SulakeTarkasta savukkeensytyttimen sulake, jos merkkivalo ei syttynyt invertteriin käynnistyksen aikana. Vaihda palaneet sulakkeet uusiin samanlaisiin (akkuliittimet katso tekniset tiedot kohta “Alligator Clip FUSE” ja savukkeensytytinpistoke kohta “Cigarette plug FUSE”).
LähtötehoInvertteristä katkeaa automaattisesti virta, jos siihen kytketyn laitteen teho nousee yli invertterin MAX. lähtötehon. Lämpösuoja katkaisee virran invertteristä, jos lämpötila nousee jatkuvassa käytössä yli 55C.
Tärkeä muistaaKatkaise virta invertteristä, kun sitä ei käytetä. Katkaise virta invertteristä, kun käynnistät ajoneuvon moottorin. Jos kuulet äänimerkin invertteristä: katkaise siihen kytketystä laitteesta sekä invertteristä virta ja käynnistä ajoneuvon moottori uudestaan. Äänimerkki on varoitus akun alhaisesta jännitetasosta. Invertteri katkaisee automaattisesti virran, jos jatkat sen käyttöä ilman akun latausta / ajoneuvon moottorin käynnistystä. “Jännitevahti” katkaisee virransyötön n. 10,5V 12V ja 21V 24V. On suositeltavaa käyttää ajoneuvon moottoria 10-20min jokaista 2-3 tunnin invertterin käyttöä kohden. Näin akun jännitetaso pysyy > “jännitevahtitaso”. Muista yhdistää (+) johto (+) napaan ja (-) johto (-) napaan, jos käytät suoraa liitäntää invertteristä ajoneuvon akkuun. Jos yhdistät johdot vääriin napoihin, napaisuus kääntyy ja tuhoaa invertterin. Takuu ei vastaa väärin asennetulle invertterille koituneita vaurioita. Katkaise invertteristä virta ennen akun lataamista. Lataamisesta voi aiheutua invertteriin jännitepiikki, joka tuhoaa inver
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Uusi
Sijainti
| Ilmoituksen tunnus | 35482747 |
|---|---|
| Viimeksi muokattu | 9.1.2026 klo 13.50 |