Kuvagalleria
Ratsastuskouluun sopiva, kiltti ja varma ruuna
Myydään
6 000 €
Tuotteen kuvaus
Myynnissä ensisijaisesti ratsastuskouluun noin 150 cm säkäinen, 13-vuotiaaksi kääntyvä ruuna. Luonteeltaan erittäin kiltti, rauhallinen eikä hötkyile turhia. Erikoisen värityksensä ansiosta kääntää taatusti katseita.
Hevonen on rekisteröity Suomeen ja perusasiat ovat kunnossa: rokotukset, raspaukset ja kengitykset hoidettu säännöllisesti. Hoitotoimenpiteet sujuvat ongelmitta. On kulkenut sekä trailerissa että hevosautossa.
Ratsastettaessa niin sanottua diesel-mallia: tasainen, luotettava ja tekee työnsä rauhassa. Ei kerää virtaa vapaista eikä ota lähtöjä, kulkee hienosti myös “possujunan” mukana.
Nykyisellä omistajalla on maastoiltu porukassa, hypätty noin 60 cm ratoja sekä tehty HeB-tason koulutyöskentelyä (pohkeenväistöt kaikissa askellajeissa, avot sujuvat). Ei ole kilpakenttien ruusukehai, mutta erinomainen ja turvallinen opetushevonen ratsastuksen perusteiden ja varmuuden kehittämiseen. Tehnyt myös ratsastusterapiatyötä. Ostettu nykyiseen kotiin ratsastuskoulusta, jossa tottunut monenlaiseen menoon ja vaihtuviin ratsastajiin.
Huomioitavaa: tuppaa jumittamaan ollessaan yksin kentällä, jonka vuoksi ei nähdä soveltuvan yksityiseen käyttöön. Maastoon ei lähde yksin, mutta taluttajan tai toisen hevosen kanssa menee mihin vain.
Ei suositella laitumelle. Hevosella ei ole ollut todettua kaviokuumetta, mutta edellisen omistajan kengittäjällä on ollut epäily mahdollisesti joskus olleesta lievästä kaviokuumeesta. Tarhannut sekä yksin että laumassa ja pysyy langassa.
Etsitään ruunalle sopivaa kotia, jossa se pääsee ilahduttamaan ratsastajia ja tekemään töitä kaverien kanssa. Ota yhteyttä viestillä, niin kerron mielelläni lisää.
Hp 6 000 €, sisältää varusteet (satula, suitset, loimia) / tarjous
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 12.1.2026 klo 9.47 ・ Ilmoituksen tunnus: 35619072