Kuvagalleria
Kriitikoiden ylistämä Sivistyksen turha painolasti – Minna Lindgren
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Erittäin siisti kovakantinen kirja. Väinö Hämeen-Anttila kirjoitti yksin kokonaisen tietosanakirjan 1920-luvulla. Tuloksena oli häpeällinen tahra suomalaisessa kustannushistoriassa, ja kirja hävisi nopeasti markkinoilta. Vanhentuneen tiedon ja entisaikain valistuksen uusi tuleminen alkaa, kun myöhäisessä keski-iässä elävä akateeminen nainen ryhtyy lukemaan tietosanakirjaa alusta loppuun, aakkosjärjestyksessä. Se vie onnettoman naisen virkavapaalle, lapsuuteen, sukutarinoihin, Teneriffalle, tuntemattomien miesten kanssa päiväkahveille ja myötäelämään monitaituri Hämeen-Anttilan meriseikkailuja.
Oppiessaan alati uutta, tosin nyt jo merkityksensä menettänyttä tietoa, nainen ajautuu ulos työelämästä, joka on muuttunut tietokonejärjestelmien ja organisaatiomuutosten sekavaksi siiloksi. Samaan aikaan Hämeen-Anttila muuttuu kirjoittajalle yhä läheisemmäksi ystäväksi, jota on paljon helpompi ymmärtää kuin nykymaailman käsittämätöntä konsulttipuhetta. Sivistyksen turha painolasti on ensyklopedinen parodia sivistyksestä, tiedon merkityksestä ja sen kirjoittajasta itsestään. Lisäksi se evästää lukijaansa syyttä unohdetuilla tiedonjyvillä kuten hobbelbobbel, sanomapitsi ja roimahousut.
suomalainen kirjallisuus
kaunokirjallisuus
nykyromaani
satiiri
huumori
lukupiiri
kotimainen romaani
yhteiskunta
kirjallisuushuumori
tarinallinen
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 15.3.2026 klo 11.20 ・ Ilmoituksen tunnus: 35695265