Kuvagalleria
Metallica – ...And Justice For All 2LP
Myydään
50 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Hyväkuntoiset levyt sekä kannet. Kuuntelin levyt läpi ja hyvin soi, ainoastaan Eye Of The Beholder biisissä kuuluu pari napsua sekä yksi aika huomaamaton pomppu. Sinänsä outoa että levyt ovat Vertigon painattamia ja kannet Elektran. Jossain kohtaa nähtävästi vaihtunut. Levypusseissa toisessa teipinpätkä.
Julkaisija: Vertigo – 836062-1, vuodelta 1988 [ levyt ]
Elektra – 9 60812-1, vuodelta 1988 [ kannet ]
Kappaleet:
A1 Blackened 6:40
A2 ...And Justice For All 9:44
B1 Eye Of The Beholder 6:25
B2 One 7:24
C1 The Shortest Straw 6:35
C2 Harvester Of Sorrow 5:42
C3 The Frayed Ends Of Sanity 7:40
D1 To Live Is To Die 9:48
D2 Dyers Eve 5:12
Postikulut 8.90 €
And Justice for All on yhdysvaltalaisen metallimusiikkia soittavan Metallican neljäs studioalbumi. Se on yhtyeen ensimmäinen albumi, jolla bassoa soittaa vuonna 1986 menehtyneen Cliff Burtonin korvannut Jason Newsted. …And Justice for All julkaistiin alun perin 25. elokuuta 1988 levy-yhtiö Elektra Recordsin toimesta. Musiikilliselta tyyliltään se on yhtyeen aiempiin albumeihin nähden progressiivisempi: sen kappaleet ovat monimutkaisempia ja nopeatempoisempia.
And Justice for All nauhoitettiin vuoden 1988 tammi-toukokuussa Los Angelesissa One on One -studiossa. Se on kuuluisa puhtaasta ja kuivasta soundistaan, mihin vaikutti tuottaja Flemming Rasmussenin poissaolo albumin miksausta tehtäessä. Esimerkiksi Lars Ulrichin rummuissa ei pysty juurikaan havaitsemaan kaikua, ja Jason Newstedin basso on miksattu lähes kuulumattomiin, eikä sitä käytännössä erota kuin albumin hiljaisemmissa kohdissa. Erään tulkinnan mukaan basso on vaikea erottaa, koska se seuraa melko tarkasti rytmikitaran melodiakulkua. Oudonlainen miksaus vastasi kuitenkin sitä, mitä laulaja ja kitaristi James Hetfield ja rumpali Lars Ulrich tavoittelivat albumia miksatessaan. James Hetfield on kirjoittanut kaikkien kappaleiden sanoitukset, joissa käsitellään muun muassa poliittisia ja laillisia epäoikeudenmukaisuuksia sensuurin ja sodan näkökulmista. Albumin kansikuva, jonka konseptin loivat Hetfield ja Ulrich, on Stephen Gordmanin luomus. Albumin nimi on lainaus Yhdysvaltain lippuvalan viimeisistä sanoista.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 17.1.2026 klo 11.51 ・ Ilmoituksen tunnus: 35827673
