Kuvagalleria
Nude+Valkoinen pitsikoristeinen häämekko M
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 8,25 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Koko: M
Materiaali: Polyesteri
Väri: Valkoinen
Valkoinen M-kokoinen kerran käytetty ja kahdesti omistettu häämekko, jossa pitsikoristeltu yläosa ja olkaimet, materiaali polyesteriä. Yläosa läpikuultavaa pitsiä ja helmassa kevyt laahus.
Nyt edullisesti pois kaapista pyörimästä! Toivottavasti joku tiukemman budjetin morsian löytää tästä itselleen ihanan mekon juhlapäiväänsä.
Kokomerkintä 10 (38). Itselläni yleensä vaatekoko M/38 (tai 36/38) ja tämä istui täydellisesti. Mekon haasteena on sen pituus: sitä ei voi enää pidentää nykyisestä, joten tämä mekko on hieman lyhyemmille morsiamille. Olen itse 163 cm pitkä ja minulla oli jalassa matalat ballerinat.
Yläosa pitsinen ja keveän näköinen sillä alla ei ole aluskangasta. Ei kuitenkaan vilauttele mitään, ja on tukeva päällä. Vyötärölinjasta alaspäin alla nuden värinen polyester-kangas ja päällä ivory-tylli kirjailuin.
MITAT: Mekon vyötärön ympärys kohdassa, jossa alushame alkaa (vyötärön kapein kohta) on 76 cm. Lantion ympärys 104 cm. Rinnanympärys nyt 88 cm, mutta tätä pystyy säätämään hyvin olkaimia lyhentämällä/pidentämällä. Pidennysvaraa on, sillä itse jouduin niitä lyhentämään aika reippaasti tähän kokoon. Lyhennys on purettavissa.
Pesty käytön jälkeen, mutta aluskankaaseen jäi pieniä laikkuja, jotka näkee, kun osaa katsoa. Laikut ovat aluskankaan sisäpuolella, joten eivät näy käytössä mitenkään. Tyllissä oli juhlien jäljiltä muutaman sentin repeämä, joka on nätisti korjausommeltu. Olkainten pituutta on helppo säätää ommellen. Tämän pystyn itsekin tekemään seuraavalle morsiamelle tarvittaessa. Kaapin ovessa roikkuvassa kuvassa mekko nykytilassa. Höyrysilitän sen sinulle ennen sovitusta.
Lisäkuvia, tarkempia lisämittoja ja muita tietoja saat minulta viestillä.
Sijainti ja sovitus: Etelä-Haaga, Helsinki. Kesäaikaan olen kotona noin joka toinen viikko.
Mekon merkki on Justin Alexander / Adore. Tässä linkki mekkoon valmistajan sivulla: https://justinalexander.com/adore-justin-alexander/wedding-dresses/11246/ (siellä myös lisää hyviä kuvia).
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 12.6.2026 klo 9.06 ・ Ilmoituksen tunnus: 36849856
