
Kuvagalleria
John Grisham : Viimeinen valamies
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tuomio ja kosto oikeusjännärin aiheina
Willie Traynor oli vuonna 1970 reporterina Mississipissä, Clantonin pikkukaupungin lehdessä. Kun lehti sitten joutui konkurssiin, 23-vuotias Willie näki tilaisuutensa tulleen. Hän lainasi rahaa isoidältään ja osti lehden omakseen. Tulevaisuus ei näyttänyt kovin lupaavalta, mutta pian Willie sai elämänsä jutunaiheen: nuori leski ja kahden lapsen äiti Rhoda Kassellaw joutui seksuaalimurhan uhriksi Clantonissa. Willie raportoi tapauksen kaikkia kammottavia yksityiskohtia myöten, ja lehti alkoi menestyä.
Tappaja Danny Padgitt joutui vastaamaan teostaan täpötäydessä oikeussalissa ja uhkasi kostaa valamiehille, mikäli hänet tuomittaisiin. Siitä huolimatta valamiehet totesivat hänet syylliseksi, ja hän sai elinkautisen tuomion.
Yhdeksän vuotta myöhemmin Willie sai kauhukseen tietää, että Danny oli onnistunut anomaan itselleen armahduksen. Tiliinteon hetki oli koittanut.
John Grisham on parhaimmillaan kuvatessaan murhan ja tuomion kohtalokkaita seurauksia pikkukaupungissa.
Tuoteryhmä
Kaunokirjallisuus > Jännitys (ulkomaiset)
Tekijä John Grisham
Teoksen nimi Viimeinen valamies
Kustantaja WSOY
Painovuosi 2004
Painos 1
Sidonta Sidottu kansipaperein (kovakantinen)
Kieli suomi
ISBN 9789510294994
Korkeus (mm) 225
Syvyys (mm) 150
Paksuus (mm) 28
Paino (g) 480
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 9.2.2026 klo 22.44 ・ Ilmoituksen tunnus: 36873649
