Kuvagalleria
Vintage koristenauha 2,85 m, lev 2,5 cm
Myydään
Ilmainen toimitus + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Leveys: n. 25 mm
Pituus: n. 2,85 m
Monimutkaisesti punoskudottu nauha niinimäisestä, satiininhohtoisesta vaaleanharmaasta pilkullisesta langasta. Rakenteeltaan runsas ja eläväpintainen. Nauha on selvästi käytetty; pinta on paikoin nuhjuinen ja koko nauha on käytön myötä kaareutunut, mutta rakenne on ehjä.
Ajoitus: arviolta varhaisempi 1950-luku. Monimutkainen punoskudos ja niinimäinen, satiininhohtoinen pinta viittaavat käsityövaltaiseen tai puoliautomaattiseen tuotantoon, yleistä ennen 1950-luvun lopun standardisoitua nauhatuotantoa.
Pilkullinen kuiturakenne on tyypillinen varhaisille sekoitelangoille (viskoosi/synteettinen), ei myöhemmille täysin tasaisille kuiduillle.
Nauhan kaareutuminen ja “elävä muisti” viittaa varhaisempiin kuituihin, jotka eivät ole täysin mittapysyviä.
Materiaali: synteettinen kuitu
Kunto: käytetty, ehjä, selviä käytön jälkiä.
Huomautus: soveltuu entisöintiin, hattuihin, pukujen yksityiskohtiin tai tutkimuskäyttöön.
Nauha mitattu jonka jälkeen säilytetty pahville kiinnitettynä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 7.3.2026 klo 16.25 ・ Ilmoituksen tunnus: 37447340