Kuvagalleria
Leikitäänkö? Palkittu teos käsittelee lasten kaverisuhteita 1900-luvun Suomessa
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Uusi
Vuoden tiedekirja palkinto 2022
1900-luku mielletään Suomessa sotien ja kriisien mutta myös teollistumisen, kaupungistumisen ja parantuvan hyvinvoinnin vuosisatana. Katveeseen ovat kuitenkin jääneet lapset, jotka elivät tätä maailmaa todeksi kotona ja koulussa, pihoilla kaveriporukoissa tai yksin, seuraa enemmän tai vähemmän kaivaten.
Leikitäänkö? avaa koskettavasti, millaista oli suomalaislasten elämä eri vuosikymmeninä tilanteissa, kun aikuiset eivät olleet aktiivisesti läsnä. Millaisia leikkejä leikittiin ja keiden kanssa? Miten ystävyyssuhteet syntyivät, ja mitä ne merkitsivät? Kuinka lapsuus vaihtui nuoruuteen kavereiden kesken? Teos tuo esille myös synkkiä sävyjä, kuten kiusaamista ja syrjimistä. Samalla se paljastaa, millä tavoin aikuisten maailma ja sen arvot näkyivät lasten tekemisissä tai kirjoittamattomissa säännöissä.
Haastatteluihin ja laajaan muistelu- ja tutkimusaineistoon pohjautuvassa teoksessa lapsuudestaan kertovat avoimesti myös monet tunnetut henkilöt, kuten Tarja Halonen, Gustav Hägglund, Jenny Lehtinen ja Antti Holma.
#historia
#lapsuus
#sosiologia
#tutkimus
#Gaudeamus
#muistelmat
#kaveruus
#kasvatus
#kulttuuri
#yhteiskunta 978-952-345-168-1
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 5.3.2026 klo 18.18 ・ Ilmoituksen tunnus: 37913460


