Kuvagalleria
Pandorum (2009) DVD
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Pandorum (2009) on saksalais-brittiläinen tieteiskauhuelokuva, joka yhdistää selviytymistaistelua, psykologista jännitystä ja klaustrofobista tunnelmaa.
Kaksi miehistön jäsentä, korpraali Bower (Ben Foster) ja luutnantti Payton (Dennis Quaid), heräävät syväjäädytyksestä valtavalla Elysium-avaruusaluksella. He kärsivät muistinmenetyksestä eivätkä tiedä tehtäväänsä tai sitä, kuinka kauan he ovat olleet unessa. Pian he huomaavat, etteivät ole aluksella yksin: käytävillä saalistaa lauma verenhimoisia mutantteja.
Elokuvan nimi viittaa fiktiiviseen mielenterveyden häiriöön, ”Orbital Dysfunction Syndromeen”. Se on syvän avaruuden aiheuttama psykoositila, johon liittyy paranoiaa ja hallusinaatioita.
Elokuvan on ohjannut Christian Alvart ja sen on tuottanut muun muassa Resident Evil -elokuvista tunnettu Paul W. S. Anderson.
Elokuvaa on verrattu tunnelmaltaan klassikoihin kuten Alien – kahdeksas matkustaja ja Event Horizon. Se tunnetaan erityisesti synkästä lavastuksestaan ja yllättävästä loppukäänteestään.
Vaikka elokuva oli ilmestyessään taloudellinen pettymys, se on sittemmin saavuttanut vahvan kulttimaineen scifi-harrastajien keskuudessa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 10.3.2026 klo 10.25 ・ Ilmoituksen tunnus: 38121539


