Kuvagalleria
Vintage nojatuoli
Myydään
100 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Syvyys: 56 cm
Korkeus: 71 cm
Leveys: 67 cm
Upea massiivitiikistä valmistettu nojatuoli arviolta 1960–70-luvulta. Istuin on valmistettu koivuvanerista ja mäntyrimoista. Tuoli on huolellisesti valmistettu, minkä voi huomata tarkasti tehdyistä liitoksista (kuvat 3 ja 4). Liitokset on tarkoituksellisesti tehty näkyviksi ja ne luovat tuolin muuten hyvin yksinkertaiseen muotoiluun hienon lisän. Olipa tämä sitten sarjatuotantoa tai uniikkikappale, on sen valmistanut henkilö tiennyt mitä on tekemässä.
Käsinojat on tehty tuoliin jälkeenpäin ja ne noudattavat muotoilultaan Yrjö Kukkapuron Tip-Top-tuolin käsinojia. Vaikka tuoli muistuttaa muutenkin melko paljon Kukkapuron tuolia, ei sen voi varmasti sanoa olevan hänen suunnittelemansa. Liitokset ja istuimen asento eroavat liikaa toisistaan.
Käsinojien oranssinsävyinen keinonahkaverhoilu antaa hienon kontrastin tuolin siniselle kernille. Puuosat on käsitelty tiikkiöljyllä pari kuukautta sitten. Pientä kulumaa ja patinaa on siellä täällä, mutta yleisilme on todella siisti ja tuoli on erittäin tukeva istua. Istuinosassa pienen pieni reikä (viimeinen kuva). Nouto Jyväskylästä. Tuoli kulkeutuu tarvittaessa pientä korvausta vastaan myös Vantaalle myöhemmin keväällä.
Tiikki, teak, mid-century modern, design, 1960-luku, 1970-luku
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 15.3.2026 klo 18.17 ・ Ilmoituksen tunnus: 38386477