Kuvagalleria
Tupenkolahuttajien mailla - Vuokkiniemi esihistoriasta toiseen maailmansotaan
Myydään
10 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Kai Paajaste : Tupenkolahuttajien mailla - Vuokkiniemi esihistoriasta toiseen maailmansotaan
Kovakantinen kirja (kuvakannet). Kannet hieman vääntyneet, muutoin oikein siisti kirja. Nouto tai toimitus Matkahuollon pakettina (+8,00 euroa).
469 sivua
Vuokkiniemi-seura 2006
Vienan Karjalassa asuu karjalainen kansa, joka ei ole koskaan ollut venäläinen eikä oikein halunnut suomalaiseksikaan. Se on halunnut olla oma kansa, jolla on oma maa ja oma hallinto. Vienan kansan keskuudessa säilynyt muinainen runous on suomalaisen kulttuurin ja itsetunnon peruskivi, siitä syntyi Suomen moniheimoisen kansan yhteensitonut Kalevala. Kalevalan laulumaiden ytimessä on Vuokkiniemi.
Vuokkiniemi on enemmän kuin korpien salokylä. Se on alue, joka tunnetaan runonlaulun ja “laukkuryssien” kehtona. Sen vuoksi Vuokkiniemestä on kirjoitettu paljon, mutta asiatietoa siitä löytyy vain sieltä täältä.
Tämä teos on ensimmäinen kattava esitys Vuokkiniemen historiasta. Kirjassa käsitellään Vuokkiniemen pitäjän, sen kylien ja vuokkiniemeläisten kohtaloihin vaikuttaneita tapahtumia esihistoriasta toiseen maailmansotaan. Kirjan aiheet liikkuvat taloudesta kulttuurin kautta Vuokkiniemeä ja koko Vienaa ravistelleisiin vainoihin ja kriiseihin. Ne kertovat vienankarjalaisten historiasta, joka yllättävän läheisesti liittyy myös Suomen kohtaloihin.
Hakusanoja: Lönnrot Elias paikallishistoria esihistoria väestöhistoria kansanrunous ortodoksisuus koululaitos historia murteet karjalan kieli heimosodat kollektivisointi poliittiset vainot toinen maailmansota Vuokkiniemi Itä-Karjala Karjalan tasavalta Viena Venäjä
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 27.3.2026 klo 9.00 ・ Ilmoituksen tunnus: 38431443


