Kuvagalleria
Vox-satiirilehtikokoelma
Myydään
650 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Poliittinen satiirilehti Vox oli saksalaista sodanaikaista propagandaa. Lainaan tähän taustaksi lyhyen kirjoitelmani lehdestä:
Poliittinen satiirilehti Vox ilmestyi Saksassa vuosina 1941-1943. Sitä julkaisi Saksan Auswärtiges Amt eli ulkoministeriö, jonka asiasta vastaavana virkamiehenä – valtiosihteerinä - oli Ernst von Weizsäcker. Ideana oli julkaista lehteä kerran viikossa siten, että jokaiseen viikonpäivään liittyy uutinen, jonka kuvituksena oli Emmerich Huberin oivallinen pilakuva. Lehden mottona (joka esiintyi varsinkin lehden alkuvaiheen numeroissa) oli ”Es ist wahr, denn es stand in den Zeitungen”.
Lehti alkoi ilmestyä vuonna 1941 ja ainakin neljä ensimmäistä numeroa julkaistiin ennen vuodenvaihdetta. Viimeinen ostamani numero on 64 ja sen viimeinen uutispäivä on 31. maaliskuuta 1943. – Varmistamaton tieto: Ranskan kansalliskirjastossa viimeinen numero on 73.
Näyttää siltä, että lehti ilmestyi alkuun saksan- ja mahdollisesti myös samassa numerossa ranskan- ja englanninkielisenä. Sittemmin kielten määrää lisättiin ja mainittu kolmekielinen ilmeisimmin pääsarja erotettiin W-kirjaimella (West), joka liitettiin numeron perään. Millä kaikilla kielillä tai kieliyhdistelmillä lehti ilmestyi ja mitkä numerot näillä kielillä julkaistiin, vaatii pitempää etsivän työtä. Tämän hetken tietojeni mukaan sarja W:n lisäksi ilmestyivät:
Sarja N eli Nord. Tekstit olivat rinnakkain saksaksi ja suomeksi. Tätä sarjaa julkaistiin numerosta 20 alkaen, tiettävästi ainakin numeroon 53 asti.
Sarja B eli Balkan. Tekstit saksaksi, romaniaksi ja kreikaksi. Tämä sarja ilmestyi vähintään numerosta 14 alkaen.
Sarja H eli Holland. Tekstit hollanniksi, ranskaksi ja englanniksi. Vähintäänkin numerot 37-51.
Sarja K eli Kroatien. Tekstit serbokroaatiksi ja saksaksi. Vähintään numerot 24-39.
Sarja P eli Portugal. Tekstit portugaliksi, saksaksi ja ranskaksi. Ilmestyi ainakin numerot 42-48.
Sarja Sp eli Spanien. Tekstid saksaksi, ranskaksi ja espanjaksi. Tätä sarjaa ilmestyi vähintään numerot 19-68.
Sarja F eli Frankreich. Tekstit vain ranskaksi. Ainakin numerot 52-54.
Lisäksi on viitteitä siitä, että lehti olisi ilmestynyt myös italiaksi.
Lehti ilmestyi yleensä kahdeksansivuisena, suunnilleen ns. Aku Ankka -kokoisena ja postitettiin kaksin kerroin taitettuna.
Ja nyt myynnissä olevasta, vuosia keräämästäni kokoelmasta. Siihen kuuluvat seuraavat numerot (numeroiden perässä olevien kirjainten selitys edellä):
4-9 (kirjaimettomia)
10W-19W
20N-44N, 46N, 48N-49N
42H, 45H, 47H, 51H (selkä teipattu)
26-28Sp, 53Sp, 57Sp-58Sp, 61Sp, 63Sp-64Sp
52F-54F
Yhteensä siten 60 numeroa.
Hintaan lisätään kirjatun lähetyksen postikulu, tai sovimme noudosta.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.3.2026 klo 10.51 ・ Ilmoituksen tunnus: 38901454

