Kuvagalleria
Antiikki viljakappa-sohvapöytä, 1889
Myydään
250 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Etsitkö takuulla uniikkia ja antiikkista sohvapöytää? Jos etsit, niin tässä olisi sellainen.
Pöydän runko on vuonna 1889 tehty vanha 100 litran vetoinen viljakappa. Kapassa on lukuisia kruunu- ja vuosileimoja, vanhin leima em. 1889. Kapassa näkyy luonnollisesti käytön jäljet, onhan kapalla ikää jo 137 vuotta. Kapan ulkopintaa ei ole käsitelty, eli ulkopinnassa on luonnollinen patina. Kappa on nähnyt niin venäjän vallan ajan kuin myös Suomen itsenäisyyden alkuvuodet, löytyypä kapasta myös Suomen itsenäistymisen vuosileima 1917.
Pöydän kansi lähtee nostamalla irti, säilytystilaa on ruhtinaallisesti, eli 100 litraa. Kappa on tehty aikoinaan pyrstöliitoksilla, eli on tehty kestämään kovaa käyttöä. Kapan alla on kalustepyörät.
Kappa: 53x53x49cm, tehty 35 mm paksusta männystä pyrstöliitoksin
Kansi: 60x60, 28 mm mänty
Pöydän kokonaiskorkeus 58 cm
Nouto Oulu, Knuutilankangas, toimitus onnistuu tarvittaessa n. 100 km säteellä Oulusta. Pöytä on mahdollista toimittaa myös Matkahuollon kautta erillistä maksua vastaan.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.4.2026 klo 12.31 ・ Ilmoituksen tunnus: 39343367