Kuvagalleria
Orange Stage Evo Factory 29” 130/120mm parhailla osilla
Myydään
2 360 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tyyppi: Täysjousitetut maastopyörät
Sukupuoli: Unisex
Myydään vähänajettu huippupyörä erinomaisilla osilla kaikkeen trail-ajoon.
Pyörän perusspeksit ovat lyhyesti:
- Keula: Fox 36 Float Factory (GRIP2)
- Takaiskari: Fox Float X Factory
- Hissitolppa: Fox Transfer Factory
- Jarrut: Shimano XT
- Vaihteisto: Shimano XT
- Kammet: Hope Evo
- Polkimet: Hope Union TC
- Vanteet: Stans Flow MK4
- Navat: Hope Pro 4
- Tanko: Renthal FatBar
- Headset: Hope
- Stemmi: Hope
Runko Hand Made in Britain 5 vuoden takuulla. Oston yhteydessä ruksattu kaikki saatavissa olevat upgradet eli on viimeisen päälle osilla. Sen myötä lisäosilla varustettuna pyörän ovh-hinta olikin 7 063 €.
Vaikka pyörässä ei ole ainuttakaan hiilikuituosaa, on painoa alle 13kg. Stage Evon keula on 130mm ja takajousto 120mm. Se soveltuu erinomaisesti suomalaiseen maastoon, niin metsäpolkuralleihin kuin myös todistettavasti pitkän matkan taittamiseen (mm. Tour de Tuusulanjärvi täysmatka ja Marathon Cupin kisareitit). Ketterä kiipeämään, reagoiva tasaisella ja tykki alamäessä. Yksinkertaisesti nopea ja hauska.
Kokotaulukkona L sopii noin 173-185cm mittaisille. Olen itse 175cm ja olen todennut sen oikein hyvin toimivaksi.
Olen ostanut itse pyörän uutena 03/2022 ja Garminin mukaan sillä on ajettu 1 780 kilometriä. Ainoat jäljet ovat kampien päissä ja pienet naarmut hissitolpassa, nämä naarmut on hiottu viimeisimmässä huollossa (Fillariosa) ja todettu toimivaksi. Pesty jokaisen lenkin jälkeen.
Viimeisimmät huollot ovat:
- etujarrunesteiden vaihto 05/2025
- keulan, takaiskarin ja hissitolpan huolto 02/2025
- takavaihtajan ja ketjujen vaihto 08/2024
Kuvista poiketen satulana pyörässä on alkuperäinen Strangen satula, joka sopii useammille.
Renkaiden osalta mukana tulee sopivat nappulat eri käyttötarkoituksiin eli:
- Schwalben Magic Mary + Nobby Nic -renkaat
- Maxxiksen Minion DHF + Dissector -renkaat.
Tässä linkki yhteen koeajoon: https://www.wideopenmountainbike.com/2021/01/tested-bens-orange-stage-evo-rs-review…
…ja sieltä loppukaneetti: ”The Orange Stage Evo is outrageous fun to pump, manual, jump and generally play down the trail. It will go as fast as you dare and if you don’t enjoy riding it then there is probably something wrong with you.”
Tästä saat kohtuurahalla paljon pyörää ja hauskoja kilometrejä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 9.4.2026 klo 11.36 ・ Ilmoituksen tunnus: 39630800