Kuvagalleria
(1/5)
Sulatettava kumibitumi 16 kg
Myydään90 €
Kuvaus
- SBS-kumilla modifioitua bitumia
- Helppo asentaa - katso ohjevideo
- Suomalainen laatutuote
Bitumipadassa/bitumikattilassa nestemäiseen muotoon sulatettava bitumimassa, jolla voidaan tiivistää muun muassa asfaltin ja betonin halkeamia ja muita koloja.
Kumibitumi on tehty tiivistysaineeksi vaativaan käyttöön. Se soveltuu kohteisiin, joissa tarvitaan korkeita pehmenemispistearvoja, edellytetään erinomaista palautuvuutta ja runsasta joustoa sekä hyviä kylmäominaisuuksia. Tällaisia ovat esimerkiksi asfaltti- ja betonipintojen korjaukset. Bitumiharkko on valmistettu Suomessa.
Sulatettava kumibitumiharkko on valmistettu korkealuokkaisesta bitumista, joka on modifioitu synteettisellä SBS-kumilla. Aineen lämmitykseen käytetään termostaatilla ja sekoittajalla varustettua pataa joka soveltuu kumibitumille. Sen suurin sallittu kuumennuslämpötila on 190 °C ja suositeltu levityslämpötila on 180 - 190 °C.
Bitumimassa voidaan leikata pienempiin osiin lämmittämällä kaasutoholla puukko kuumaksi ja veistämällä halutun kokoisia paloja.
Muistathan että kuumennus on tulityö, jossa on aina noudatettava vakuutusyhtiöiden turvallisuus- ja suojeluohjeita.
##¤Ominaisuus#Yksikkö#Tyypilliset arvot
Tunkeuma 25°C#0,1 mm#50
Pehmenemispiste#°C#≥100
Palautuma +10°C#%#90
Murtumispiste#°C #
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Uusi
Sijainti

Virtasenkauppa.fi
Myyjän muut ilmoitukset
89 €
Telineputkipari SquareBar, Thule Telineputkipari SquareBar, pituus 108 cm
Salo, Salo Keskus, Varsinais-Suomi
| Ilmoituksen tunnus | 40479454 |
|---|---|
| Viimeksi muokattu | 27.4.2026 klo 6.40 |