Kuvagalleria
Hackman Lion de Luxe -aterimet ja salaattiottimet
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 20 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Merkki: Hackman
Hackman Lion de Luxe -aterimet ja salaattiottimet
- 6 haarukkaa
- 6 veistä
- 6 lusikkaa
- Salaattiottimet: 2 pitkää lusikkaa ja 1 pitkä haarukka
- Hinta:yhteensä 500€ noudettuna.
Erittäin hyväkuntoiset. Käsinpestyt. Ei kulumia.
Tekniset ominaisuudet:
- Materiaali: Ruostumaton teräs, muovi (näyttää puulta) Hoito-ohjeet: Konepesun kestävä
- Ruostumaton teräs/muovi
Tuotekuvaus:
Hackmanin Lion-aterimet ovat hopeaseppä Bertel Gardbergin luoma mestarillinen ja ajaton taidonnäyte. Gardberg oli tinkimätön kädentaitaja, joka uskoi, että käsissä on vaistonvarainen taito ajatella ja luoda kauneutta eri materiaaleista. Vuonna 1958 syntynyt Lion-aterinsarja on suomalaisen muotoilun klassikko ja osoitus Gardbergin ainutlaatuisesta osaamisesta. Lujasta teräksestä ja tyylikkään mustista muovikahvoista koostuvat Lion-aterimet viimeistelevät niin arjen kuin juhlan kattaukset.
Suunnittelija:
Bertel Gardberg
Bertel Gardberg (1916–2007) oli Skandinavian tunnetuimpia hopean ja teräksen muotoilijoita. Hän uskoi vahvasti käsityön merkitykseen luovan prosessin osana ja puhui usein siitä, miten kaiken pitäisi lähteä käsityöstä: “Käsien ja aivojen välissä on sydän ja rakkaus työhön. Meidän pitää olla uskollisia materiaalin luonteelle.”
Gardberg työskenteli erilaisilla materiaaleilla ja yhdisteli niitä toisiinsa. Hieno esimerkki tästä on ruostumattomasta teräksestä ja muovista valmistettu Lion-aterinsarja, jonka Gardberg suunnitteli Hackmanille vuonna 1958. Hackmanille hän suunnitteli myös ajattoman Carelia-aterinsarjan. Gardberg sai töistään useita kansainvälisiä palkintoja, muun muassa kulta- ja hopeamitalit Milanon triennaalissa 1950-luvulla. Hän voitti myös Skandinaavian tärkeimmän muotoilupalkinnon, Lunning-palkinnon, vuonna 1961. Arvokkaimpana saavutuksenaan hän piti Goldene Ehrering -sormusta, jota pidetään kulta- ja hopeaseppien Nobelina. Gardbergille myönnettiin akateemikon arvo vuonna 1982.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 25.4.2026 klo 19.30 ・ Ilmoituksen tunnus: 40549742