Kuvagalleria
IonLock DIY Neutralizing Rinse 1 L – ruosteenpoiston jälkihuuhtelu
Myydään
Ilmainen toimitus + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Uusi
1 litran pullo IonLock DIY Neutralizing Rinse -neutralointihuuhtelua ruosteenpoiston, fosforihapon, happopesun tai muun happopohjaisen pintakäsittelyn jälkeiseen käyttöön.
Tuote on tarkoitettu happojäämien ja jäännöshappamuuden poistoon sekä nopean jälkiruostumisen / flash rust -ilmiön hillintään ennen kuivausta, öljyämistä, maalausta tai muuta jatkokäsittelyä.
Tyypillinen käyttökohde on tilanne, jossa fosforihapon tai muun happaman ruosteenpoistoaineen jälkeen pintaan jää epävarmuutta happojäämistä, valkoisesta/kellertävästä hunnusta tai nopeasta jälkiruostumisesta ennen jatkokäsittelyä.
Tuotteen tarkoitus on auttaa poistamaan jäännöshappamuutta ja hillitä nopeaa jälkiruostumista happokäsittelyn jälkeen. Käyttökohteita ovat esimerkiksi hiiliteräs, sinkitty teräs, alumiini ja sekametallipinnat, kun pinta on ensin käsitelty happamalla ruosteenpoistoaineella tai happopesulla.
Kyseessä on pieneräinen kehitystuote / testierä, ei teollisesti sertifioitu ruostesuoja. Tuote on tarkoitettu neutralointiin ja väliaikaiseen korroosion hillintään ennen jatkokäsittelyä. Ei pitkäaikaiseen ulkosuojaukseen eikä kotelosuojaksi.
Käyttö lyhyesti:
1. Esihuuhtele suuret happo- ja ruosteenpoistoainejäämät vedellä tarvittaessa.
2. Levitä tuotetta runsaasti käsitellylle pinnalle.
3. Varmista, että reunat, avosaumat ja vaikeasti kastuvat kohdat kastuvat.
4. Anna vaikuttaa lyhyesti (noin 15 min - 1 h).
5. Pyyhi tai puhalla paineilmalla kuivaksi käyttökohteen mukaan ja anna kuivua.
6. Toista tarvittaessa kosteissa olosuhteissa.
Etiketissä mainittu saumojen kastuminen tarkoittaa avosaumoja, reunoja ja vaikeasti kastuvia kohtia. Tuotetta ei ole tarkoitettu jätettäväksi suljettuihin kotelorakenteisiin.
Ruosteenpoiston, fosforihapon, happopesun, peltiosien kunnostuksen, harrasteauton osien, metalliosien pintakäsittelyn ja ennen maalausta tehtävän jälkihuuhtelun yhteydessä.
Mukana:
– 1 L etiketöity testipullo
– käyttöohje pullossa
– KTT/SDS saatavilla pyydettäessä
– erä- ja päiväysmerkintä pullossa
Rajaukset:
Ei korvaa maalia, öljyä, vahaa tai varsinaista pitkäaikaista ruostesuojaa. Ei luvata yhteensopivuutta kaikkien maalien, pinnoitteiden tai materiaalien kanssa. Jos pinta maalataan ja maalin tartunta on kriittisellä alueella, tee ensin oma koemaalaus / tartuntatesti. Tuote on vesipohjainen eikä jätä öljyistä tai vahamaista kalvoa ja se on suunniteltu mahdollisimman vähäjäämäiseksi parhaan maaliyhteensopivuuden saavuttamiseksi. Pinta kannattaa pyyhkiä tai huuhdella oman jatkokäsittelyprosessin mukaan, jos tartuntatestissä havaitaan ongelmia.
Turvallisuus:
Vältä roiskeita silmiin ja iholle. Älä sekoita vahvojen happojen tai hapettavien aineiden kanssa. Säilytä tiiviisti suljettuna, suojaa jäätymiseltä ja pidä poissa lasten ulottuvilta.
Hakusanoja / käyttökohteita: ruosteenpoisto, fosforihappo, happopesu, neutralointi, jälkihuuhtelu, happojäämien poisto, jälkiruoste, flash rust, korroosion hillintä, pintakäsittely, peltiosat, auton osat, harrasteauto, entisöinti, metalliosien kunnostus.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.4.2026 klo 13.12 ・ Ilmoituksen tunnus: 40559843