Kuvagalleria
Puoliautomaattinen vinyylisoitin JVC L-A21
Myydään
Toimitus alkaen 6,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 6,40 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: JVC
Tyyppi: Levysoittimet
80-luvun japanilaiset vinyylisoittimet ovat yleensä tosi varmatoimisia, ja tämä JVC-levysoitin vahvistaa säännön. Tukeva moottori ja yksinkertainen rakenne soittaa pienellä ylläpidolla levyjä maailman tappiin.
Soitin on huollettu varsin perusteellisesti äskettäin. Moottori ja päälaakeri on voideltu ja hihna vaihdettu. Neula on tarkistettu mikroskoopilla (kuva), eikä se näytä vielä kovin kuluneelta. Myös kuuntelu oli ihan mukava kokemus, varsinkin alkuperäisen JVC Z1-S -äänirasian bassot oli yllättävän tymäkät ja erottelevat.
Ulkonäkö on siisti, pölykansi ei ihan uutta vastaa mutta kiiltää hienosti silti. Toiminta on puoliautomaattinen eli palauttaa äänivarren levyn loputtua. Nopeuksia on kaksi ja liitännät RCA-liittimillä (vaatii vahvistimesta phono-sisääntulon tai erillisen esivahvistimen)
Kaikkiaan mainio perussoitin ajalta, jolloin LP-soitin oli vielä tärkein ohjelmanlähde eli syytä kuulostaa hyvältä
Toimitusvaihtoehtoina lähetys Toridiilillä tai haluamallasi tavalla, nouto Tampereen Pappilasta tai tuonkin lähialueille.
Lähetettäessä kannattaa huomioida, että soittimen perussäädöt täytyy tehdä itse, koska vaurioitumisen estämiseksi ainakin äänivarren vastapaino pitää poistaa kuljetuksen ajaksi. Soittimen suositeltu neulapaino on 2 grammaa. Osta siitä huollettu vinyylipyöritin!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 27.4.2026 klo 19.42 ・ Ilmoituksen tunnus: 40669198