Kuvagalleria
Pala suomalaista muotoiluhistoriaa: Veljekset Mantere -teollisuustuolit 6 kpl
Myydään
300 €
Myyjä saa viestin, että haluaisit ostaa tuotteen ToriDiilinä. Voit tehdä ostotarjouksen, jos myyjä aktivoi palvelun.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Syvyys: 36 cm
Korkeus: 85 cm
Leveys: 44 cm
Myydään upea kuuden kappaleen sarja aitoja kotimaisia teollisuustuoleja. Nämä tuolit ovat nähneet tuhansia tunteja luovaa työtä Lahden Muotoiluinstituutin korumuotoilijoiden työpajalla, mikä antaa niille uniikin luonteen ja historian.
Muotoiluperintö ja historia:
Valmistaja: Veljekset Mantere Oy, Lahti.
Tausta: Mantere tunnettiin laadustaan ja "ikuisista" julkitilakalusteistaan. Vuonna 1982 yritys sulautui osaksi Iskua, ja nämä tuolit edustavatkin lahtelaisen huonekalumuotoilun parasta kultakautta ennen fuusiota.
Alkuperä: Tuolit ovat palvelleet korumuotoilun työpisteillä, missä ergonomia ja kestävyys ovat olleet ensiarvoisen tärkeitä.
Ominaisuudet ja materiaalit:
Rakenne: Tukeva teräsrunko ja kauniisti patinoitunut koivuviilu.
Säädöt: Portaaton istuinkorkeuden ja selkänojan säätö. Suunniteltu kestämään kovaa ammattikäyttöä.
Kunto:
Tuoleissa on aito industrial-patina.
Teknisesti rungot ja vanerit ovat ehjiä. Muutamassa tuolissa säätönivelet ovat ajan saatossa jähmettyneet ja vaativat rasvauksen toimiakseen jälleen herkästi.
Yhden tuolin selkänojassa on mainosteipin liimajäämiä, jotka pyrin puhdistamaan ennen kauppoja.
Tästä täydellinen setti neuvottelupöydän ympärille, ateljeehen tai kodin työpisteelle.
Käytännössä ikuiset ja kauniit tuolit!
Yksittäin 80€/kpl
Koko sarja (6kpl) 300 €
Sijainti: Järvenpää
Toimitus: Vain nouto
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 21.7.2026 klo 9.47 ・ Ilmoituksen tunnus: 40907281