Kuvagalleria
PAASIKIVEN päiväkirjat 1944-1956 osa 2 (WSOY 1p 1986)
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
J. K. Paasikiven päiväkirjat, toinen osa 25.4.1949 – 10.4.1956. Sidottu, sivuja 736. Kansipapereissa vähäisiä jälkiä, kansilehdellä omistajan nimikirjoitus ja ostopäivämäärä, muuten ok kunnossa.
Tasavallan presidentti Juho Kusti Paasikiven (1870-1956) päiväkirjojen toinen osa ulottuu keväästä 1949 kevääseen 1956. Se käsittää siten hänen ensimmäisen presidenttikautensa viimeisen vuoden ja koko hänen toisen, kuusivuotisen presidenttikautensa. Hänen muistiinpanonsa kuvastavat kiintoisalla tavalla niin moninaisia asioita ja henkilöitä, jotka kuuluivat valtiopäämiehen arkipäivään, ja ulko- ja sisäpoliittisesti “hirmuista aikaa. Siirtyminen sodanjälkeisten vuosien sopeutumisvaikeuksista normaalimpiin oloihin näkyy muistiinpanoista, mutta nuo vuodet eivät silti olleet vailla dramaattisiakaan jaksoja ja tapahtumia.
Päiväkirjassaan Paasikivi tilittää omia tuntojaan ja käsityksiään Suomen asemasta, suomalaisista poliittisista vaikuttajista, ja rakentaa pala palalta kokonaisuudeksi omaa poliittista linjaansa. Monta monituista kertaa hän päiväkirjassaan “ajattelee ääneen” ulkopoliittista linjaansa ja ennen muuta sitä, onko hänen käsityksensä Neuvostoliiton pyrkimyksistä Suomen suunnalla oikea ja kelpaako se hänen ja koko Suomen kansan linjan perustaksi. Kun sitten vuonna 1955 Porkkalan tukikohta päätetään luovuttaa takaisin Suomelle ennen vuorokauden päättymistä, on se Paasikivelle itselleen osoitus sekä hänen hypoteesinsa pitävyydestä että hänen linjansa kestävyydestä.
Päiväkirjan sivuilla astuvat vastaamme kaikki Suomen sodanjälkeisten vuosien merkittävät vaikuttajat. Paasikivi purkaa tunnettua temperamenttiaan karakterisoidessaan heitä; harva säästyy hänen purevilta kommenteiltaan. Paasikiven päiväkirjojen toinen osa sisältää laajan henkilöhakemiston, jossa on pyritty identifioimaan jokainen päiväkirjoissa ohimennenkin mainittu henkilö, sekä niinikään kirjan käyttöä helpottava asiahakemisto.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 10.5.2026 klo 22.25 ・ Ilmoituksen tunnus: 41265971

