Kuvagalleria
: Kalevala Koru, sormus malli 1646 (Kivisolki) Börje Rajalin )
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 3,25 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Kalevala
Sukupuoli: Naiset
Päämateriaali tai -kivi: Muu materiaali
Muu materiaali tai kivi: Korukivi
Myydään hyväkuntoinen ja siisti Kalevala Korun pronssinen vintage-sormus (malli 1646, Kivisolki).
Sormuksen on suunnitellut akateemikko ja kultaseppätaiteilija Börje Rajalin. Korumallissa yhdistyvät Rajalinin pelkistetty modernismi ja rautakautisista muinaislöydöistä inspiraationsa saanut soikea kehyskuviointi. Sormusta koristaa soikea, kupolimainen ja ehjä suomalainen luonnonkivi- punainen Jaspis. Pronssipinnassa on kaunis, tasainen vintage-patina.
Tuotetiedot:Suunnittelija: Börje Rajalin. Malli: 1646 / Kivisolki Kivi: Aito punainen jaspis.
Materiaali: Aito suomalainen pronssi
Koko: Säädettävä (runko on kääntöpuolelta avoin, mikä on tyypillistä tämän aikakauden tuotannolle). Sormus on rungoltaan tasaisen pyöreä, eikä sitä ole koskaan suurennettu.
Aitoustakuu: Rungon sisäpinnalla on selkeät ja alkuperäiset leimat: Kalevala Korun KK-tunnus sekä teksti ”MADE IN FINLAND”.Aikakausi: Arviolta 1970–1980-luku.
Malli on poistunut tuotannosta. Sormus on ikäisekseen erittäin siistissä kunnossa, kivi istuu tukevasti ja leimat ovat helposti luettavissa. Arvokas lisä keräilykokoelmaan tai ajaton designtuote päivittäiseen käyttöön. 50€ SIS.POSTIN!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 7.6.2026 klo 17.39 ・ Ilmoituksen tunnus: 42528570