Kuvagalleria
Artek, musta nojatuoli 444 + rahi 445
Myydään
360 €
Tuotteen kuvaus
Syvyys: 73 cm
Korkeus: 95 cm
Leveys: 70 cm
Merkki: Artek
Artekin klassikko, Ben af Schulténin suunnittelema pinnanojatuoli, lepotuoli 444 sekä rahi 445. Komea ja mukava laiskanlinna. Käyttömukavuutta lisää jalkarahi jota melko harvoin saatavilla. Suunniteltu 1967 joten juhlii pian 60-vuotispäiviään.
Noin-mitat:
• nojatuoli: leveys 70 cm, selän korkeus 95 cm, istuintyynyn syvyys 73 cm. Istuinkorkeus tyynyn kanssa 41 cm.
• rahi: 58 x 41 cm
Käyttökulumaa ja elämän jälkiä on mutta mielestäni ei mitään aivan akuuttia korjausta vaativaa. Sekä tuolin että rahin puuosille tekisi kuitenkin maalaus hyvää, koska maalia on paikoin irronnut (näkyy kuvia suurentamalla). Artekilta saadun tiedon mukaan mustan sävy on NCS S 9000-N. Ensiapuna voinee käyttää mustaa permanent-tussia. :) Edellinen omistaja on maalannut tuolin uudelleen (alkuperäinen väri myös musta).
Päälliset tukevaa intianpuuvillaa, beigellä pohjalla mustat raidat. Niissä samoin jonkin verran käyttökulumaa. Kaikissa päällisissä on vetoketjut. Tyynyihin voi lisätä halutessaan ohutta vanupehmustetta.
Nojatuolin + jakkaran hinta yht. 360 €.
Vain nouto. Huom. melko painava! Kantomatka kuitenkin lyhyt, autolla pääsee lähelle ulko-ovea ja asunto on maan tasalla.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 5.7.2026 klo 14.28 ・ Ilmoituksen tunnus: 42607828

