Kuvagalleria
Honda 15 hv pitkärikinen BF15A | MYÖS VAIHTO
Myydään
1 520 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
LUE KOKO ILMOITUS | MYÖS VAIHTO
4.6.2026 täyshuollettu ja erittäin vähän ajettu Honda BF15A BAAL pitkärikinen 4T perämoottori, vuosimalli 1999.
Ajotunnit tiettävästi alle 100 tuntia, eli erittäin vähän käytetty. Merkinnät huolloista ohjekirjassa.
Alkuperäinen ohjekirja, hätävetonaru, työkalut ja jopa originaali varatulppa löytyy. Kahvakaasulla, ei sähköstarttia. Lähtee laakista tai kakkosella käyntiin. Alkuperäinen siisti Hondan bensatankki. Perä suojattu uudesta alkaen, viimeksi vuosi sitten (alle puoli tuntia ajettu sen jälkeen).
Huollettu 4.6.26 yli 500€ huolto:
- Moottoriöljy
- Peräöljy
- Termostaatti
- Polttoainesuodatin
- Anodi
- Impelleri ja tiivisteet
- Potkurin sokka
- Sytytystulpat
- Jakohihna
Ja luonnollisesti putsattu samalla. Kosmeettisesti ei toki aivan täydellinen, mutta niin hyvä kuin tämän ikäinen voi ylipäätään olla.
Tästä toimiva, edullisesti ylläpidettävä ja kunnon perustekniikkaa oleva "liki uusi" kone pitkäaikaiseen käyttöön. Ei tule pulmia ja vaikka tulisi, varaosia saa hyvin.
Mukaan saatavilla kaukohallintalaite kaasulla ja vaihteenvaihtajalla sekä DIY-sovitin + rattiohjaukselle (ei kaunis mutta toimii hyvin).
Erittäin mainio luotettava kone, mutta on jäänyt väärän kokoiseksi omiin veneisiin.
___________
VAIHTO on mahdollinen:
- Hyvin huollettuun lyhytrikiseen 8-10 HP 4T perämoottoriin
- Hyvin huollettuun lyhytrikiseen 20 HP perämoottoriin kaukohallintalaitteilla (4T mieluiten, hyvä 2T käy myös)
- Venepakettiin
Välirahan määrä ja suunta tapauskohtaisesti.
----------------
Asiasanoja: nelitahti 4-t nelari 15hp 15hv jo hv hevosvoimainen venemoottori veneen moottori perämoottori L-riki hyväkuntoinen
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 11.6.2026 klo 11.21 ・ Ilmoituksen tunnus: 42669963