Kuvagalleria
(1/1)
Jarrulevyn kiinnitysruuvit kierrelukitteella 6 kpl
Myydään4 €
Kuvaus
Nämä jarrulevyn kiinnitysruuvit takaavat jarrulevyn turvallisen ja pysyvän kiinnityksen. Ruuvien sininen kierrelukite estää tärinästä johtuvan löystymisen, mikä on kriittisen tärkeää jarruturvallisuuden kannalta.
Miksi tavalliset ruuvit eivät riitä?
Sähköpotkulaudan jarrulevy on jatkuvan tärinän ja voimakkaan rasituksen alaisena. Tavalliset ruuvit löystyvät ajan myötä, mikä voi johtaa jarrulevyn heilumiseen ja pahimmillaan vaaralliseen jarrun pettämiseen. Nämä erikoisruuvit sisäänrakennetulla kierrelukitteella eliminoivat tämän riskin täysin.
Sininen kierrelukite on optimaalinen valinta jarrulevyn kiinnitykseen - se lukitsee ruuvit tukevasti paikalleen mutta mahdollistaa silti irrottamisen huoltoa varten.
Tekniset tiedot
Kierrekoko: M5
Pituus: 8 mm
Paksuus: 5 mm
Kierre: Metrinen standardikierre
Materiaali: Teräs
Kierrelukite: Sininen
Määrä: 6 kpl
Kierrelukitteen toimintaperiaate
Ruuvien kierteessä oleva sininen lukite aktivoituu kiristettäessä. Se täyttää kierteen mikrovälit ja kovettuu osittain, luoden lujan mutta purettavissa olevan lukituksen. Tämä estää ruuvien itsestään löystymisen tärinästä, lämpötilavaihteluista tai jarrutusvoimista huolimatta.
Asennusohje
Poista vanhat ruuvit
Puhdista kierteet paineilmalla tai harjalla
Kierrä uusi ruuvi käsin paikalleen
Kiristä ruuvit ristiin vaiheittain (1-4-2-5-3-6 järjestys)
Tarkista ruuvien kireys 50 km ajon jälkeen
Milloin vaihtaa jarrulevyn ruuvit?
Vaihda ruuvit aina kun:
Vaihdat jarrulevyn uuteen
Huomaat ruuvien löystyneen toistuvasti
Ruuvien kannat ovat kuluneet tai pyöristyneet
Ruuveissa näkyy korroosiota tai vaurioita
Olet ajanut yli 2000 km vanhoilla ruuveilla
Turvallisuustietoa
Jarrulevyn kiinnitys on turvallisuuskriittinen kohta. Löystyneet ruuvit voivat aiheuttaa jarrulevyn irtoamisen, mikä johtaa jarrujen täydelliseen menettämiseen. Älä koskaan käytä vääränkokoisia, vaurioituneita tai tavallisia ruuveja ilman kierrelukitetta jarrulevyn kiinnitykseen.
Tuotekoodi: 18525
Saatavilla verkkokaupasta Sähkölaudat.fi.
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Uusi
Sijainti
PilviMedia Oy
Myyjän muut ilmoitukset
35 €
Tubeless Ulkorengas Pistosuojageelillä 10x2,5″ (60/70-6.5)
Helsinki, Keskusta - Etu-Töölö, Uusimaa
| Ilmoituksen tunnus | 42681787 |
|---|---|
| Viimeksi muokattu | 11.6.2026 klo 10.38 |
