Kuvagalleria
Harvinainen Arabia RL Richard Lindh kaksiosainen teekannu kannu
Myydään
Toimitus alkaen 6,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 12,75 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Harvoin tarjolla oleva keräily kappale!
Myydään erittäin harvinainen, Arabian studiomuotoilua edustava kaksiosainen kivitavarateekannu.
Kannuissa on upea, eläväpintainen ja uniikki vihreä-musta lasite. Malli on Richard Lindhin ja hänen vaimonsa Francesca Lindhin (Mascitti-Lindh) yhdessä vuonna 1956 suunnittelema klassikko. Pohjassa on selkeä Richard Lindhin RL-mallimerkintä/signeeraus.
Kokonaisuuteen kuuluu teekannu, yhteensopiva yläosa (haudutusosa/lämmitin) kansineen.
Keramiikkaosat: Täysin ehjät ja kauniit. Ei säröjä, hiusmurtumia, halkeamia tai kolhuja. Myös nokat täydellisen ehjät.
Osat istuvat täydellisesti päällekkäin.
Pienen kannun kahva: Alkuperäinen paksusta bambusta valmistettu sanka on edelleen tukeva, ehjä ja paikoillaan. Sangan ympärillä oleva hennompi pintapunos on ajan myötä haurastunut ja mennyt pienesti yhdestä kohdasta rikki (katso kuvat! pieni kosmeettinen haittaa, sanka on rakenteellisesti kunnossa), toisen puolen rautalankakiinnitys on alkuperäinen - toiselta puolelta korjattu tavallisella rautalangalla.
Harvoin tarjolla oleva keräilykappale!
Lisäkuvia saa pyydettäessä.
Sijainti: Tampere
Toimitus: Mieluiten nouto esineen herkyyden vuoksi (tai postitus ostajan vastuulla hyvin pakattuna) lisähintaan myös kotiin toimitus lähialueille on mahdollinen.
Richard Lindhin 1956 Arabialle suunnittelema upea keraaminen teepannu. Ollut esillä mm. MoMa:ssa New Yorkin modernin taiteen museossa.
Uutta vastaava kunto. Kaunis väri ja muotoilu.
Ei ole koskaan käytetty. Ollut hyllyllä koristeena.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.6.2026 klo 20.34 ・ Ilmoituksen tunnus: 43008225
