Kuvagalleria
IATA-lentohyväksytty kuljetuslaatikko suurelle koiralle
Myydään
190 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Ferplast Clipper 7 (tai perinteisempi Marchioro Clipper 7) on erittäin suurille koirille suunniteltu, jämäkkä ja IATA-lentohyväksytty kuljetuslaatikko. Se sopii erinomaisesti lentomatkustukseen, autoon sekä muihin julkisiin kulkuvälineisiin.
## Tärkeimmät tekniset tiedot
* Ulkomitat: 105 x 75 x 79 cm (Pituus x Leveys x Korkeus)
* Omapaino: Noin 11,2 kg
* Suurin sallittu koiran paino: 60 kg asti
* Materiaali: Erittäin kestävä kierrätysmuovi ja muovipinnoitettu teräsovi
## Ominaisuudet ja varustelu
* 🔒 Kaksipistelukitus: Jämäkässä teräsverkko-ovessa on turvallinen lukitusmekanismi, joka estää ovea aukeamasta vahingossa matkan aikana.
* ✈️ IATA-yhteensopiva: Täyttää kansainvälisen ilmakuljetusliiton (IATA) vaatimukset. Laatikon mukana toimitetaan virallisiin lentoihin vaadittavat kiinnitysruuvit ja nippusiteet, joilla ylä- ja alaosa sekä ovi lukitaan kiinteästi toisiinsa.
* 💨 Tehokas ilmanvaihto: Suuret ilmanvaihtoaukot sivuilla takaavat koiralle hyvän ilmankierron ja näkyvyyden, mutta umpinainen katto tarjoaa matkustusrauhaa.
* 🧽 Helppo puhdistus: Klipsikiinnityksen ansiosta katto- ja pohjaosa saadaan erotettua nopeasti toisistaan ilman työkaluja pesua varten.
## Sopivuus koiraroduille
Clipper 7 on tarkoitettu isoille roduille (yleensä n. 25–50+ kg koirille)
* Saksanpaimenkoira
* Kultainennoutaja ja labradorinnoutaja
* Bokseri
* Dobermanni
* Rottweiler (pienemmät/keskikokoiset yksilöt
Tällä kuljetettu 40kg rottweileria Suomesta Espanjaan. Ostettu uutena 2018 Peten koiratarvikkeesta, ja käytetty kahdella matkalla. Muuten ollut varastossa tarpeettomana.
Kaikki osat löytyy, paitsi kannen etummaisesta säilytyslokerosta puuttuu kansi.
Vikassa kuvassa näkyy pieni halkeama joka ei vaikuta mihinkään.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 22.6.2026 klo 11.04 ・ Ilmoituksen tunnus: 43088434