Kuvagalleria
Carola - sydämeen jäi soimaan blues
Myydään
8 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tuija Wuori-Tabermann : Carola - sydämeen jäi soimaan blues
Pehmeäkantinen muovitettu kirjaston poistokirja. Selkämys aavistuksen vino, muutoin siisti kirja. Nouto tai toimitus Matkahuollon pakettina (+5,80 euroa).
219 sivua
HMC Publishing 2011
Kuka Carola oikeastaan oli? Salaperäisen, tumman äänen takaa löytyi ristiriitojen nainen. Aatelistyttö ja luonnonlapsi. Ujo ja arka, mutta samalla räväkkä ja rohkea. Carola Christina Standertskjöld ei ollut tavallinen suomalainen iskelmälaulaja. Hän oli poikkeusyksilö, jolla oli karismaa. Carolan laulu kosketti aidosti, häntä oli pakko kuunnella.
Tuija Wuori-Tabermann luo aikalaisten haastatteluihin nojautuen elävän kuvan kansainvälisen tason laulajasta, joka sai jäljittelemätöntä hehkua tavalliseenkin iskelmään. Carolan laulusta huokui hänen suuri intohimonsa: jazz. Se toi esityksiin voimaa, sielukkuutta ja syvyyttä.
Carola laulaa yhä muistoissamme. Hänen äänensä vangitsi meidät. Ja jätti bluesin sykkeen sydämiimme.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 22.6.2026 klo 19.50 ・ Ilmoituksen tunnus: 43128429




