Kuvagalleria
(1/9)
Underwood Master -kirjoituskone 1939
Myydään80 €
Kuvaus
Upea ja historiallinen Underwood Master -kirjoituskone vuodelta 1939.
Tämä sota-ajan kynnyksellä Suomeen maahantuotu kone on todellinen katseenvangitsija ja täydellinen lisä retrohenkiseen sisustukseen tai keräilijän kokoelmiin.
Vaatii huoltoa/kunnostusta toimiakseen moitteettomasti, mutta on mekaanisesti täydellinen ja näyttävä sisustusesine. Erityistä tässä yksilössä: Koneessa on 14-tuumainen tela (vaunu). Kone on siis tavallista leveämpää mallia, joka on suunniteltu suurten kirjanpitolomakkeiden tai taulukoiden kirjoittamiseen. Näitä harvinaisempia malleja valmistettiin virastojen ja tilitoimistojen käyttöön.
Historiallinen tausta: Alkuperäisenä maahantuojana on toiminut helsinkiläinen konttorikoneiden myyntiliike AMKO. Valmistaja on Underwood Elliott Fisher Co. Sarjanumeron 4970332-14 perusteella kone on valmistettu tarkalleen vuonna 1939.
Kone on erittäin tukeva, sillä se on aitoa metallia ja valurautaa.
Ota yhteyttä ja hanki tästä pala aitoa 1930-luvun historiaa kotiisi tai toimistoosi!
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Vaatii korjausta
Sijainti

Sähköliike M. Liukkonen Ky
Myyjän muut ilmoitukset
| Ilmoituksen tunnus | 43317214 |
|---|---|
| Viimeksi muokattu | 11.7.2026 klo 10.41 |


