Kuvagalleria
(1/12)
Käsinsolmittu käytävämatto 300 x 78 cm Bijar, Iran
Myydään360 €
Kunto: Hyvä
Pituus: 300 cm
Leveys: 78 cm
Käsinsolmittu käytävämatto Iranin Bijarista.
Koko noin 300 x 78 cm, paksuus n. 9 mm.
Villaa, puuvillaloimi.
Solmutiheys n. 400 000 solmua/m2.
Ikä: 10-40 vuotta.
Kunto: Ehjä ja tahraton. Ei käytännössä lainkaan näkyvää kulumaa. Reunan kierteissä pari lähes huomaamatonta korjausta (katso lähikuvat). Toisen pään hapsut värjäytyneet pesussa vaalean harmaiksi.
Erityistä: Korkealaatuinen kiiltävä villa. Taidokas kuviointi ja upeat sävyt. Bijarin matoille tyypillinen tiheä ja erittäin tiivis solminta sekä jäykkä loimi. Nämä tekevät matosta kestävän, erittäin hyvin likaa hylkivän, ja lattialla jämäkästi paikallaan pysyvän. Pohjassa liukuesteet/reunasuojat.
Katso lisäkuvat painikkeesta "Siirry myyjän sivustolle".
Tervetuloa tutustumaan mattoon Tampereen keskustassa tai Länsi-Uudenmaan Karjalohjalla - Laita viesti ja sovi aika! Voit ostaa maton myös postitse (postitus 25 euroa), tai kysyä kotiinkuljetusta Helsinki-Turku-Tampere -alueella.
Ota yhteyttä: WhatsApp +358 50 330 6005, kauniitmatot@gmail.com
[1134]
Lisäpalvelut

Kauniit matot / Hannu Sorsamo
Satakunnankatu 19 33210 Tampere, Itä-Amuri-Tammerkoski, Pirkanmaa
Viimeksi muokattu: 12.7.2026 klo 20.55 ・ Ilmoituksen tunnus: 43345942