Kuvagalleria
Antiikkinen saviruukku / lattiavaasi vanhoilla leimoilla (45 cm)
Myydään
10 €
Tuotteen kuvaus
Myydään kookas ja vanha ruskeaksi lasitettu saviruukku. Koonsa puolesta tämä sopii loistavasti näyttäväksi lattiavaasiksi kodin tai mökin sisustukseen, tai vaikkapa persoonalliseksi sateenvarjotelineeksi eteiseen.
75–120 vuotta vanha. Todennäköisesti valmistettu 1890-luvun lopun ja 1950-luvun välisenä aikana, todennäköisimmin 1900-luvun alkupuoliskolla.
Tässä yksilössä on erittäin mielenkiintoinen historia, sillä kahvasta löytyy kaksi erilaista vanhaa leimaa:
- Valmistajan leima: Pystysuuntainen salmiakkileima, jossa kirjaimet VSK tai NSK (kotimaista tuotantoa, todennäköisesti Viialan tai Näätsaaren saviteollisuutta).
- Vakausleima: Virallinen vanha valtion tarkastusleima merkkinä siitä, että astiaa on aikanaan käytetty virallisena mitta-astiana kaupankäynnissä.
Ruukun yläreuna / suuaukko on aikojen saatossa hieman kulunut. Tämä vaurio on huomioitu hinnassa, ja korostaa esineen rouheaa, elämää nähnyttä vintage-luonnetta. Muuten rakenne on täysin ehjä, jämäkkä ja painava.
Korkeus: n. 45 cm
Materiaali: Lasitettu savi / perinnekeraamiikka
Valmistusmaa: Suomi
Hakusanat: saviruukku, saviastia, lattiavaasi, vaasi, ruukku, antiikki, vintage, retro, talonpoikaisantiikki, rustiikki, sisustus, sateenvarjoteline, vanha ruukku, Viialan saviteollisuus, Näätsaari, VSK, NSK, vakausleima.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 16.7.2026 klo 9.24 ・ Ilmoituksen tunnus: 43457489

