Kuvagalleria
Kuin säveltä kuunnellen - Harry Permannon tie – Annika Ardin & Veikko Sonninen
Myydään
Toimitus alkaen 1,47 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €. Toimituskulut normaalisti 2,95 €.
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
1.Entistä sujuvammat kaupat
Osta torilöytösi heti tai tee tarjous ja odota, että myyjä hyväksyy sen. Ei ylimääräistä viestittelyä – maksu ja toimitustiedot hoituvat Torin kautta.
2.Turvallinen maksu ToriDiilillä
Maksa helposti MobilePaylla tai kortilla. Rahasi ovat tallessa, kunnes olet vastaanottanut tavaran.
3.Jokaiseen ToriDiiliin kuuluu ostoturva
Kun tavara on toimitettu sinulle, sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa se. Jos tavara ei vastaa ilmoitettua, voit pysäyttää maksun.
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Kuin säveltä kuunnellen - Harry Permannon tie – Annika Ardin & Veikko Sonninen
Fabella 2010
192 sivua : kuvitettu ; 22 cm
KUIN SÄVELTÄ KUUNNELLEN on monin tavoin ainutlaatuinen kirja. Hotelli- ja ravintola-alalla työskennelleistä ei juuri ole elämäkertoja kirjoitettu, ei myöskään ruotsinsuomalaisista. Pääsemme Harry Permannon seurassa tutustumaan maailmaan, joka tavallisesti jää meiltä näkemättä. Kirjaan on koottu parhaat palat kulissien takaa, ja se vilisee tunnettuja henkilöitä toinen toistaan erikoisimmissa tilanteissa.
Harry Permannon (1930-) tie kulki Miehikkälästä Lahteen ja lopulta Ruotsiin. Hänestä piti tulla laulaja, mutta laulu jäi rakkaaksi harrastukseksi. Harry aloitti työuransa pikkolopoikana Lahden Kauppahotellissa, jatkoi vahtimestarina Hotelli Salpauksessa ja Valtakulmassa, pyöritti ravintoloitsijana Mukkulan kartanohotellia ja lopuksi Kultaista Sarvea. Ruotsiin Harry muutti pysyvästi vuonna 1977. Hän työskenteli Tukholman Konserttitalon intendenttinä vuoteen 1993 eli eläkkeelle jäämiseensä saakka. Siellä hän oli päivittäin tekemisissä kuuluisien laulajien, kapellimestareiden ja muusikoiden kanssa, ja myös Ruotsin kuningasperhe tuli hänelle tutuksi.
Harry on synnynnäinen palvelualan ammattilainen, jolla oli työuransa aikana uskomaton kyky toteuttaa toiveet kuin toiveet, vieläpä sellaiset, joita ei lausuttu ääneen. Hän loihti musiikkia toivovalle neuvostopampulle oopperatähden livenä, päällystytti kuningattaren selän tueksi yhden omista sohvatyynyistään, säilytti ryyppyä kaipaavalle prinssille viskipulloa piilossa verhon takana ja järjesti valmiiksi sytytetyn tupakan nikotiiniriippuvaiselle kapellimestarille.
Harry Permanto viettää eläkepäiviään Gotlannissa ja on yhä monessa mukana.
ravintola vahtimestari ravintola ravintoloitsija elämänkerta hotelli intendentti
konserttitalo musiikkielämä Lahti ruotsi Tukholma Gotlanti
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 1.7.2026 klo 19.48 ・ Ilmoituksen tunnus: 43509928
