Kuvagalleria
Inokim OX uudella 28ah akulla+huippu JK BMS yht.1200€
Myydään
700 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Maailman ensimmäinen Sähköpotkulauta oli Myway ja se muutti nimensä Inokim eli kehityksessä ollut mukana pidempään, kun kukaan muu. Sen kyllä huomaa ja tämä on minun 3. Inokim, mutta aiemmat oli isoveli OXO. Halusin laillisen tieliikenteeseen, niin en olisi ikinä edes harkinnut toista merkkiä. Nerokkaat pyörän toispuoleiset tukivarret sekä niiden yhteyteen rakennettu jousitus. Tähän ei tule klapia/löysää minnekään ja jousitus toimii vuodesta toiseen jopa näin 100kg kuskin alla. Parasta laudassa on ja syy miksi sen ostin, niin on juuri rakennettu uusi Samsung huippukennot ja Jikado JK BMS millä voit säätää apin kautta akkua lähes rajattomasti.
Suurin alkuperäinen OX akku on vaan 13ah eli tämä on yli puolet isompi. Kysyin paljon tälläisen rakennus maksaisi, niin tällä BMS ja kennoilla 1200€. BMS kautta voit säätää paljon akku ottaa virtaa vastaan ja miten tyhjäksi se laskee sen. Sekä jokaisen kennon Volttimäärän ja 60 muuta eri toimintoa. Jos ymmärrät lukea BMS, niin näet sieltä akun olevan uusi ja 4x vasta ladattu täyteen.
Syy miksi myyn tämän raskain mielin on se, että sain vasta kotona tietää OX olevan 3 mallia. En tiennyt Eco mallin 48V järjestelmästä ja 700W moottorista ennen, kun tulin kotiin ja vahingossa huomasin. Vaikka tämä kulkee ihan riittävästi minun alla, niin ajattelen virran kulutusta, joka olisi pienempi 1000W moottorilla minun alla.
Laite käynyt juuri huollossa minkä jälkeen ajettu alle 100km. Uudet jarrupalat vaihdettu, uudet kumit ja uudet tupit.
Taakse vaihdettu 140mm levyn tilalle 160mm sekä Magura MT5e 4-mäntäinen uusi jarru eli pysähtyy sekä jarruvalo toimii. Akun vaihdon yhteydessä kansi on tiivistetty silikonilla, että ei ole pienintäkään mahdollisuutta päästä vettä akkukoteloon. BMS huolehtii akun optimaalisesta toiminnasta eli voit olla välittämättä laudan tärkeimmästä osasta. Näin 102kg painossa pääsen helposti yli 50km täydellä akulla eli 75kg pääsee 65km vähintään. Enkä yrittänyt edes ajaa ”taloudellisesti” koskaan. Taakse vaihdettu välimallin 3” leveä rengas ja eteen 2.5” rengas, niin uskaltaa kantata vähän enemmän. Ja lautaan laitettu punainen skeittilaudan grippi, koska se oli niin kulunut. Laitan kuvia, kun palaan mökiltä!
Laita viestiä, jos on kysyttävää!
Tule koeajolle ja ihastu kauneimpaan skuuttiin mitä markkinoilla on!
Mikko
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 24.7.2026 klo 9.03 ・ Ilmoituksen tunnus: 43813628
