Kuvagalleria
Tihkuluodon kuiskaajat
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Myytävänä kovakantinen kirja Tihkuluodon kuiskaajat
Kirjailija: Mika Rättö
Nouto Tampereelta tai lähetys (kulut lisätään).
Tihkuluodon kuiskaajat (Kustannusosakeyhtiö Teos, 2009) on muusikko ja taiteilija Mika Rätön kirjoittama esikoisromaani. Kyseessä on absurdi, rönsyilevä ja surrealistinen aikuisten satukirja, joka kertoo Tihkuluoto-nimisen saaren ja sen erikoisten asukkaiden puolustamisesta uhkaavaa tuhoa vastaan.
Teos on saanut kiitosta omaperäisestä huumoristaan ja luonnonläheisestä, lohdullisesta elämänfilosofiastaan. Se yhdistelee kansantarinoita, salaseuroja sekä Rätölle ominaista unenomaista kerrontaa. Romaanin pohjalta on järjestetty myös kuvitusnäyttelyitä.
Mika Rättö on suomalainen muusikko, näyttelijä, ohjaaja, kuvataiteilija ja kirjailija. Rättö on toiminut useissa yhtyeissä kuten Circle, Kuusumun Profeetta, Ektroverde, Eleanoora Rosenholm ja Kansalainen sekä tehnyt yhteistyötä toisen porilaismuusikko Jussi Lehtisalon kanssa Rättö ja Lehtisalo -yhtyeessä ja kaksikko yhdessä Kauko Röyhkän kanssa Röyhkä ja Rättö ja Lehtisalo -kokoonpanossa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 9.7.2026 klo 9.16 ・ Ilmoituksen tunnus: 43862356


