Kuvagalleria
Kalevala Koru Räisälän Lintunen pronssikaulakoru rasiassa
Myydään
35 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Myydään erittäin siisti ja kaunis klassinen Kalevala Korun pronssinen Räisälän Lintunen -kaulakoru (tunnetaan myös nimellä Lintukoru tai Aurinkolintunen) alkuperäisessä kotelossaan.
Koru perustuu Räisälästä löytyneeseen esihistorialliseen suomalaiseen muinaislöytöön. Riipuksen tyylitelty ja veistoksellinen lintuaiheinen muotoilu on saanut osakseen ihailua jo vuosikymmenien ajan. Korun mukana tulee sen alkuperäinen läpinäkyvä säilytyskotelo ja sininen samettinen esittelykortti, joten se sopii loistavasti myös lahjaksi!
- Materiaali: Pronssi (riipus ja ketju)
- Kunto: Erittäin siisti vintage-kunto, pronssille ominainen kaunis tumma patina antaa korulle hienon, historiallisen ilmeen. Alkuperäinen kotelo tallella ja ehjä.
- Mukana toimitetaan molemmat kuvissa näkyvät osat (riipus, ketju ja rasia).
Nouto Helsingistä (00740) tai postitus (ostaja maksaa postikulut).
Asiasanat: kalevala koru, räisälän lintunen, lintunen, lintukoru, pronssi, muinaiskoru, suomalainen design, vintage, keräily, kaulakoru, lahjaidea
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 13.7.2026 klo 20.08 ・ Ilmoituksen tunnus: 44062897
