Kuvagalleria
Fjällräven Abisko shape 2 tunneliteltta
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 20 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Puolitoista vuotta sitten hankittu ja 4 kertaa pystytetty teltta jollekkin enemmän vaeltavalle. Kunto on uutta vastaava. Pakettiin kuuluu kaikki mitä ostaessa tuli mukana, kaariin varaputket ja paikkaustarvikepussi.
Mukaan saa alumiinista tehdyt lumikiilat (24kpl)
Kevyt teltta ja mahtuu ainakin oman gravelpyörän ohjaustankoon remmikiinnityksellä.
Tuotteen kuvaus
Fjällräven Abisko Shape 2 on kevyt ja vahva tunneliteltta, jossa on tilava absidi. Matala profiilinen malli säästää painoa. Teltta on helppo pystyttää ja siinä on käteviä ominaisuuksia, kuten ulkoteltta, joka voidaan kääriä ylös molemmista päistä.
Abisko Shape 2 on monikäyttöinen teltta, jossa on erinomainen ilmanvaihto, mukaan lukien uusi kätevä toiminto, jonka ansiosta voit kääriä ulkoteltan ylös molemmista päistä. Tämä parantaa ilmanvaihtoa ja telttaa on helppo muokata erilaisissa sääolosuhteissa. Kevyt teltta vaelluksille ympäri vuoden äärimmäisiä olosuhteita lukuun ottamatta.
Ulkoteltta on Fjällrävenin uutta, korkealaatuista TripleRip-nailonia, jonka innovatiivisessa rakenteessa on yhdistetty kahta eripaksuista kangasta. Kulutukselle alttiimmat, lähinnä maata olevat alueet on vahvistettu kestävämmällä, paksummalla kankaalla, kun taas vähäisemmällä kulutuksella olevissa osissa on käytetty kevyempää kangasta. Näin teltasta on saatu erittäin kestävä painon pysyessä kuitenkin kevyenä. Ulkoteltta ja sisäteltta on kiinnitetty toisiinsa, joten sisäteltta pysyy kuivana pystyttämisen aikana. Kaaritunnelit ovat ulkopuolella, ja ne on värikoodattu pystyttämisen helpottamiseksi. Ne ovat tarpeeksi leveät tuplakaarille (lisävaruste) vaativia olosuhteita varten.
Suuret, korkealle sijoitetut tuuletusaukot päästävät ilman hyvin kiertämään. Kaikissa sisäteltan aukoissa on tiheä itikkaverkko, joka pitää pienemmät, lähes näkymättömät hyönteiset poissa. Ulkoteltan aukot voi avata tai sulkea kokonaan ulkoteltan kankaalla. Lämpimällä säällä ovi voidaan kiinnittää puoliavoimeen asentoon ilmanvaihdon parantamiseksi ilman, että sade pääsee sisätelttaan. Ulkoteltan YKK-vetoketjussa on automaattinen lukitustoiminto, joten tuuli ei saa sitä hilautumaan auki. Sisäteltassa on kangasoven lisäksi tiheärakenteinen itikkaverkko-ovi.
Absidissa on hyvät tilat varusteille, ruoanlaitolle tai vaikkapa mukana kulkevalle koiralle. Sisäänkäynti on teltan sivulla, minkä ansiosta tila voidaan käyttää hyvin hyödyksi. Sisäteltta on myös tilava, ja siinä on vaatenaru sekä verkkotaskuja, joihin voit järjestellä varusteitasi.
Muiden Fjällrävenin telttojen tapaan myöskään Abisko Shape 2 ei sisällä PVC-muovia ja se on palokyllästemyrkytön. Siinä on myös fluorihiiliön käsittely.
Painoa vähentävä ja huomiota herättämätön muotoilu, mutta eteisessä on silti huomattavasti tilaa varusteille tai nelijalkaiselle ystävälle
Vaatenaru eteisessä ja sisäteltassa
Varustehyllyn kiinnityspisteet (lisävaruste)
DAC Featherlite NSL -kaari (Ø9 mm)
Pienet V-malliset DAC-kiilat
2 mm Dyneema (160 kg) heijastavat myrskynarut
Tekniset ominaisuudet
Henkilömäärä: 2 henkilöä
Vuodenajat: 4 vuodenaikaa
Rakenne: Tunneli
Paino
Kokonaispaino: 2320 g
Minimi paino: 1900 g
Mitat
Koko pakattuna: 40 cm x 16 cm
Materiaalit
Ulkoteltan materiaali: 20D TripleRip Sil/Sil 3000 mm 100% polyamidi
Sisäteltan materiaali: 15D Ripstop DWR 100% polyamidi
Hyttysverkon materiaali: 20D No-see-um mesh 100% polyesteri
Pohjamateriaali: 40D PU 6000 mm 100% polyamidi
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.7.2026 klo 18.46 ・ Ilmoituksen tunnus: 44103155