Kuvagalleria
G. W. HARNISCH EFTF 1842 KJØBERHAVN, messinkinen kapteeninlamppu
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 4,14 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
G. W. HARNISCH EFTF, perustettu 1842 KJØBERHAVN, valmistenumerolla 60806 messinkinen kapteeninlamppu.
G. W. HARNISCH EFTF, grundlagt 1842 KJØBENHAVN – lamppumalli 60806 on tanskalainen, korkealaatuinen messinkinen öljylamppu, joka on valmistettu Harnischin pajassa Kööpenhaminassa. Tämä valmistaja on tunnettu erityisesti merilampuistaan ja klassisista sisustuslampuistaan.
Valmistaja: G. W. / G. V. Harnisch EFTF, Perustettu 1842 Kööpenhaminassa. Valmisti messinkisiä öljy- ja petroleumlampuja, myös merikäyttöön. Yritys meni konkurssiin 1986, jolloin tuotanto siirtyi E. S. Sørensenille, joka jatkoi saman tyylisiä lamppuja.
Kyseessä on G. W. Harnisch EFTF:n valmistama messinkinen ripustettava öljylamppu, jossa on:Opaalilasi (opalglas) – Harnischin tunnusomainen kupuMessinkinen runko, usein kiillotettu
Ripustusketju tai -tanko, merihenkinen tyyli
Öljy-/petroleumpoltin, yleensä Kosmos-tyyppinenValmistajaleima pohjassa + sarjanumero 60806
Harnischin numerointi ei ole julkista, mutta keräilijöiden dokumentoimien mallien perusteella:
60806 → sijoittuu 1960–1975 välille
Koskeus 340 mm.
#kapteeninlamppu #merilamppu #nautical #öljylamppu #keräily
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 9.10.2026 klo 20.06 ・ Ilmoituksen tunnus: 44155968


