Kuvagalleria
(1/2)
Invertterilaturi EasySolar-II GX 24V 3000VA 70A MPPT 250V
Myydään1 290 €
Kuvaus
Victron EasySolar-II GX 24V 3000VA yhdistää invertterin, akkulaturin ja MPPT-lataussäätimen samaan koteloon. Yksi laite riittää tuottamaan 230V sähköä akustosta ja hallitsemaan aurinkosähköjärjestelmää ilman erillisiä komponentteja.
Yhdistelmälaite: invertteri, laturi ja MPPT-säädin samassa3000VA / 2400W jatkuva teho, riittää useille sähkölaitteilleMPPT 250/70, tukee jopa 5800 W aurinkopaneelitehoaPowerAssist, tasaa kuormitushuiput akkujen avulla ja estää ylikuormituksenWiFi ja GX-ohjaus, seuranta ja hallinta etänä puhelimen kauttaSisäänrakennettu AC-jakelu ja suojaukset
Laite toimii mökeissä, veneissä ja off-grid kohteissa, joissa sähkö tuotetaan akuston ja aurinkopaneelien kautta. Sopii erityisesti järjestelmiin, joissa halutaan keskittää kaikki virranhallinta yhteen yksikköön ilman erillistä invertteriä ja aurinkopaneelisäädintä.
Mitä tällä laitteella saa käytännössä aikaan?
EasySolar-II GX muuntaa akuston tasajännitteen 230V vaihtovirraksi ja syöttää sen suoraan laitteille. Samalla MPPT-säädin optimoi aurinkopaneelien tuoton ja lataa akkuja mahdollisimman tehokkaasti.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että valaistus, jääkaappi ja elektroniikka toimivat normaalisti myös ilman verkkosähköä.
Toiminta sähköverkon kanssa ja ilman
Laite voidaan kytkeä myös sähköverkkoon tai generaattoriin. Se käyttää ensisijaisesti aurinkoenergiaa ja siirtyy automaattisesti verkkoon, jos tuotanto ei riitä.
Sähkökatkon aikana järjestelmä jatkaa toimintaa akuston varassa ilman katkosta. Tämä on hyödyllinen esimerkiksi mökeissä ja varavoimaratkaisuissa.
Etäohjaus ja järjestelmän seuranta
Sisäänrakennettu GX-ohjaus ja WiFi mahdollistavat järjestelmän valvonnan ja säädön etänä. VRM-palvelusta näet tuotannon, kulutuksen ja akun tilan reaaliajassa.
Ei tarvitse käydä paikan päällä tarkistamassa, sillä näet tilanteen suoraan puhelimesta.
Tekniset tiedot
Malli: Victron EasySolar-II GX 24V 3000VAJärjestelmäjännite: 24 VJatkuva teho: 3000VA / 2400 WHuipputeho: 6000 WHyötysuhde: 96 %AC-lähtö: 230 V, 50 HzTulojännitealue: 19 - 33 VLatausvirta: 70 ASiirtokytkin: 32 AMPPT-malli: 250/70-TrMaksimi PV-teho: 5800 WMaksimi PV-jännite: 250 VMaksimi latausvirta: 70 AMPPT hyötysuhde: 98 %AC-jakelu: sisäänrakennettu RCD 30 mA / 16 AAC-lähdöt: 4 kpl suojattuina katkaisijoillaToiminnot: PowerAssist ja PowerControlAkkuliitäntä: M8PV-liitäntä: M6AC-liitäntä: riviliitin 13 mm²Kotelo: alumiiniSuojausluokka: IP21Paino: 26 kgMitat: 499 x 268 x 237 mm
Esimerkki käytännön kuormasta
3000VA / 2400 W teho riittää käytännössä useamman laitteen samanaikaiseen käyttöön. Esimerkiksi mökkikäytössä tällä voi pyörittää yhtä aikaa jääkaappia, valaistusta, kahvinkeitintä ja kannettavan tietokoneen latausta ilman, että järjestelmä kuormittuu liikaa.
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Uusi
Sijainti
.jpg)
TUONTITUKKU FI
Myyjän muut ilmoitukset
Yritysmyyjä
+358102296220Lähetä viestiMerenojantie 8 85100 Kalajoki, Kalajoki Keskus, Pohjois-Pohjanmaa
| Ilmoituksen tunnus | 44533956 |
|---|---|
| Viimeksi muokattu | 24.7.2026 klo 7.35 |