Kuvagalleria
Nukeproof Pulse Team Bike
Myydään
1 300 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Runkokoko: M
Rengaskoko: 27.5"
Tyyppi: Täysjousitetut maastopyörät
Myydään siistissä kunnossa oleva Nukeproof Pulse DH pyörä. Pyörä on 2017 vuosimallia. Hyvillä osilla ja hyviä arvosteluita saanut pyörä. Runko on kokoa M, mutta vastaa nyky mitoituksella S-kokoa. Itse olen 178cm pitkä ja on liian pieni itselle. Varmasti sopii parhaiten n.160-170cm pitkälle.
-Molemmat vanteet 27.5"/650b
-200mm joustoa molemmissa päissä
-RockShox Boxxer World Cup ilmakeula. Paremmat MRP Ramp Control sisuskalut (pitäisi parantaa keulan progresiivisuutta)
-RockShox Vivid R2C takaiskari, 375 takajousi
-Mavic Deemax vanteet. Legendaarisella keltaisella värityksellä
-Maxxis Minion DHF eturengas ja Maxxis Minion DHR takarengas (Molemmat uudet ja ei ajettu ollenkaan)
-Sram XO-1 DH, 7-vaihteinen osasarja. Hiilikuitu kammilla
-nyt kiinni ihan perus muovipolkimet, niin pyörää pääsee koeajamaan. Näillä polkimilla en itse mäkeen lähtisi
-Sram Guide RSC takajarru ja Sram Code R etujarru, 200mm jarrulevyt
-Spank Spike 800 ohjaustanko, 50mm rise
Pyörä tuli minulle vaihdossa muutama vuosi sitten ja on ylimääräinen, koska on liian pieni itselle. DH pyöräksi on kyllä todella siistissä kunnossa. Toki kyllä rungosta varmasti naarmuja löytää, kun tarkasti rupee katsomaan. Satulatolpasta ainakin lähtenyt maalit, kun hissin ankkuri hangannut.
Muut havaitut puutteet:
-takakiekko heittää. Ajaa näinkin vielä hyvin ja täysin normaalin rajoissa DH pyörään
-etukiekko heittää pikkasen
-vanteen laakerit eivät vielä klappaa, mutta pitävät jo vähän ääntä. Täydelliset jos haluu niin olisi hyvä vaihtaa
-satulassa pieni repeämä
-nyt sisurit asenenttu. Mikäli haluu tubeless niin vaatii autonventiilit, koska edellinen omistaja oli porannut ventiilin reikää isommaksi. Itse ajoin tubeless ja toimi hyvin.
Linkki pyörän testiin:
https://www.bikeradar.com/reviews/bikes/mountain-bikes/nukeproof-pulse-comp-review
Linkki pyörän spekseihin: https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Nukeproof/Pulse-Team,19174
Pyörää voi tulla Vantaalle katsomaan ja kokeilemaan. Kokeilu ja tuonti onnistuu myös Järvenpää, Kerava, Tuusula akselilla. Lähetys pidemmälle onnistuu pyörälaatikossa, ostaja maksaa postikulut (arvio n.50€)
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 24.7.2026 klo 19.16 ・ Ilmoituksen tunnus: 44565456