Kuvagalleria
Marjatta Metsovaaran päiväpeitto
Myydään
Toimitus alkaen 1,47 € + ToriDiili-palvelumaksu 3,75 €. Toimituskulut normaalisti 2,95 €.
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
1.Entistä sujuvammat kaupat
Osta torilöytösi heti tai tee tarjous ja odota, että myyjä hyväksyy sen. Ei ylimääräistä viestittelyä – maksu ja toimitustiedot hoituvat Torin kautta.
2.Turvallinen maksu ToriDiilillä
Maksa helposti MobilePaylla tai kortilla. Rahasi ovat tallessa, kunnes olet vastaanottanut tavaran.
3.Jokaiseen ToriDiiliin kuuluu ostoturva
Kun tavara on toimitettu sinulle, sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa se. Jos tavara ei vastaa ilmoitettua, voit pysäyttää maksun.
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kaisla kuosi 60-luku
Leveys 150cm + helmat 36cmx2
pituus 206cm
Puuvillasatiinia
Toisessa päässä sängyn päädyn puolella pari sauma aukesi.
Käytetty mutta hyväkuntoinen vielä.
"Marjatta Metsovaara suunnitteli Kaislan vuonna 1966. Marjatta Metsovaaran suunnittelemien painettujen kankaiden kuviot ja värit muuttuivat 1960-luvun lopulla. Sen korvasivat yksiväriset, raidalliset ja suurikuvioiset kankaat, joissa graafiset kuviot olivat osittain kuvallisia. Tällainen on Kaislan vuonna 1966 suunnittelema ja ensimmäisen kerran yleisölle Expo 66:ssa esitelty design. Kaisla tehtiin ensimmäisen kerran mattosuunnitteluna Hotelli Kuusamoon vuonna 1966. Se osoittaa selviä vaikutteita modernista maalaustaiteesta. Kuvion kaksivärisyys sekä vääristymä, painauma ja aaltoilu vaikuttavat katsojaan op-taideteoksen tavoin. Se antaa katsojalle vaikutelman liikkeestä ja vääntymisestä."
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 30.7.2026 klo 22.56 ・ Ilmoituksen tunnus: 44892624

