Kuvagalleria
Kotimainen vuolukivikulho kannella
Myydään
Toimitus alkaen 1,47 € + ToriDiili-palvelumaksu 2,15 €. Toimituskulut normaalisti 2,95 €.
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
1.Entistä sujuvammat kaupat
Osta torilöytösi heti tai tee tarjous ja odota, että myyjä hyväksyy sen. Ei ylimääräistä viestittelyä – maksu ja toimitustiedot hoituvat Torin kautta.
2.Turvallinen maksu ToriDiilillä
Maksa helposti MobilePaylla tai kortilla. Rahasi ovat tallessa, kunnes olet vastaanottanut tavaran.
3.Jokaiseen ToriDiiliin kuuluu ostoturva
Kun tavara on toimitettu sinulle, sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa se. Jos tavara ei vastaa ilmoitettua, voit pysäyttää maksun.
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Myydään täysin käyttämätön, kaunis ja laadukas kotimainen luonnonkivestä tehty pata/ uunikko/ haudutusastia/ maustekulhoa tai voipytty kannella. Vuolukivikulho on saatu 1990-luvuilla lahjaksi, mutta se on jäänyt kaappiin ilman alkuperäistä pakkausta ja etsii nyt uutta kotia.
Koska tuote on käyttämätön, sen pinta on täysin puhdas ja öljyämätön – voit ottaa sen käyttöön juuri haluamallasi tavalla!
Vuolukivi sitoo erinomaisesti sekä lämpöä että kylmää, joten tämä pieni pata sopii loistavasti esimerkiksi:
Ruokien ja puurojen hauduttamiseen uunissa.
Grillikasariksi tai valkosipulien paahtamiseen.
Voin tai muiden levitteiden pitämiseen viileänä tarjoilupöydässä.
Dippien, mausteiden ja kastikkeiden tyylikkääseen tarjoiluun.
Mitat:
Ulkohalkaisija: n. 15 cm
Korkeus: n. 6,5 cm
Sisäpuolinen syvyys: n. 5 cm
Tilavuus: n. 3,5–4 dl (käyttötilavuus n. 3 dl)
Astia on erittäin kaunis ja laadukas kotimainen käyttöesine, joka kestää sukupolvelta toiselle. Koska kyseessä on aito vuolukivi, se on täysin konepestävä ja loistava uuniruokien hitaaseen hauduttamiseen. Aito suomalainen vuolukivi on käytännössä ikuinen.
Pohjassa näkyy siisti sorvauksen työstöjälki. Ei tehdasleimoja tai kaiverruksia.
Valmistaja:
Kulho on hienosti ja verrattain ohuella profiililla sorvattua suomalaista vuolukiveä. Koska kivi on ohuempaa kuin raskaissa uunipadoissa, kyseessä on nimenomaan tarjoilu- tai grillikäyttöön tehty astia.
Vahvin ehdokas: Tuupovaaralainen Hukka Design. Heillä on tuotevalikoimassaan juuri tämän kokoisia pieniä, kannellisia grillikasareita ja tarjoilukulhoja (Hukka Kivikulho / Grillikasari). Hukan astioissa on usein sileä ja viimeistelty pohja ilman kaiverruksia, ja tuotetiedot toimitetaan irrotettavalla tarralla tai pelkässä myyntipakkauksessa.
Toinen vaihtoehto: Nunnalahti, alueellinen pienten sarjojen käsityöläinen Juuan tai Nunnanlahden vuolukivikeskittymistä, joka on tehnyt astian käsityönä
Pohjois-Karjalassa (erityisesti Juuan ja Nunnanlahden alueella) on toiminut useita pienempiä vuolukivialan yrityksiä ja käsityöläisiä, jotka ovat sorvanneet padoiksi uuninrakennuksesta ylijäänyttä korkealaatuista vuolukiveä. He käyttivät usein standardoituja valumuotteja tai kokonumeroita ilman omaa brändileimaa.
Astia on erittäin kaunis ja laadukas kotimainen käyttöesine, joka kestää sukupolvelta toiselle.
Nouto Pitäjänmäestä tai postitus (ostaja maksaa postikulut, pakataan erittäin huolellisesti). Lähetä viesti jos haluat noutaa tai postitse.
Myös Toridiili sopii.
Hakusanat: vuolukivi, kivipata, kivikulho, haudutusastia, grillikasari, Tulikivi, kotimainen käsityö.
Tee tarjous!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.8.2026 klo 7.18 ・ Ilmoituksen tunnus: 44907842